Otobüs Çok Sayıda Yolcuyu Yolda Bıraktı

Mağdur yolcular, konuyla ilgili ulaştıkları firma yetkilerinin kendilerine "İster binin, ister binmeyin. Otobüs yoluna devam edecek" dediğini söylediler.26-08-2018 11:12

Şanlıurfa-Diyarbakır-İstanbul seferi yapan otobüs, 20 yolcuyu Siverek girişinde bırakıp gitti.

Diyarbakır'dan İstanbul'a gitmek için bir yolcu firması otobüsüyle yola çıkan yaklaşık 40 yolcu, otobüsün eski ve yolda sık sık arızalanması üzerine tepki gösterdi. Siverek girişinde otobüsün tekrar arızalanması üzerine yolculardan bazıları can güvenliklerinin tehlikede olduğu ve bu otobüsle İstanbul'a kadar yolculuk yapılamayacağını söyleyerek şoför ve firmaya tepki gösterdi. 

Firma yetkililerinin vatandaşlara İstanbul'a kadar bu araçla gidileceğini belirtmesi üzerine, 20 yolcu can güvenliklerinin tehlikede olduğunu iddia ederek otobüsten indi, otobüs 20 yolcuyu Siverek ilçesinin girişinde, polis noktasında bırakarak yoluna devam etti.

‘HAYVAN BAĞLASAN DURMAZ’

Esyalarıyla birlikte gece yolda bırakılan yolculardan Ahmet Çatak, "İstanbul'dan-Diyarbakır'a geldiğimiz gibi, bir otobüs firmasından bugün için biletlerimizi ayırdık. Firma sahibine özelikle sorduk, sizin ek arabayla mı bizi göndereceksiniz, yoksa normal yolcu arabasıyla mı? Firma sahibi bize kesin cevap vererek, ek arabalarının olmadığını, çalışan tüm otobüslerin normal yolcu otobüsleri olduğunu bize söyledi. ve biz bugün itibarıyla bindik arabaya. Arabada klima yok, su yok, hiçbir şey yok. Yolda bir asker bindi arabaya, 'buraya hayvan bile bağlasan durmaz' dedi. Diyarbakır'dan-Siverek'e 3 saatte geldik ve tek şoför vardı ve şoför kendisi de bize, 'ben çocuklarımı bu arabada getirmem' diyor."

‘İSTER BİNİN, İSTER BİNMEYİN’

Firma yetkilisiyle görüştüklerini ve yetkilinin de kendilerine yardımcı olmadığını iddia eden Çatak,"Firma yetkilisiyle görüştük, bize binerseniz binin, isterseniz binmeyin, bu araba İstanbul'a gidecek diyor" dedi

‘CAN GÜVENLİĞİ ŞÜPHESİNE DÜŞTÜK’

Mağdurlardan Aziz Akgün de yaptığı açıklamada,"Biz saat 19.30'da otobüse bindik. Firmanın bize verdiği söz gereği, yeni araba ile bizi yollayacaklardı, Diyarbakır'dan İstanbul'a ama son dakika bize bir sürpriz yaptılar. Miladı geçmiş, yıllardır depoda yatan bir araba ile bizi İstanbul'a götürmek istediler. Araba iniş çıkışlarda sorun çıkarıyordu. Sonuçta 30-40 dakikalık bir yolu 3 buçuk saatte geldik. Yetkililer ‘otobüs yol aldıkça düzelir’ dediler ama biz Siverek'e kadar dayanabildik. Arabada klima yok, herhangi bir soğutucu yok, bize ikram ettikleri su bile içilecek durumda değildi. Otobüs bizi çok tedirgin etti, hepimizi can güvenliği şüphesine düşürdü. Buraya gelindiğinde herkes artık bu otobüsle devam edilemeyeceğine karar verdi. Başka bir otobüs talep ettik, firma yetkilileri bize ‘araba odur, ondan başka araba da yok binen biner, binmeyen kalır orada’ gibisinden sözler söylediler. Sonuçta dediklerini yaptılar ve gece saat 23.00'te bizi burada bırakıp gittiler" diye konuştu.