'ÖSO, Türkiye üzerinden IŞİD'in elindeki Cerablus'a saldıracak'

Türkiye destekli bazı cihatçı grupların Türkiye sınırları içinden IŞİD'in elindeki Cerablus’a taarruz başlatacağı öne sürüldü. Reuters’ın haberine göre, Türkiye'nin desteklediği ÖSO üyesi gruplar Suriye'nin sınır hattında bulunan Cerablus kentini IŞİD’in elinden almak için Türkiye sınırları içinden askeri harekat başlatmaya hazırlanıyor.22-08-2016 10:20

Türkiye destekli bazı cihatçı grupların Türkiye sınırları içinden IŞİD'in elindeki Cerablus’a taarruz başlatacağı öne sürüldü. Reuters’ın haberine göre, Türkiye'nin desteklediği ÖSO üyesi gruplar Suriye'nin sınır hattında bulunan Cerablus kentini IŞİD’in elinden almak için Türkiye sınırları içinden askeri harekat başlatmaya hazırlanıyor.

‘GRUPLAR KARKAMIŞ’TAKİ ASKERİ BİR KAMPTA TOPLANIYOR’

Reuters’a konuşan cihatçı gruplardan bir yetkili, ÖSO adı altında savaşan bazı grupların birkaç gün içinde saldırıya başlayacağını belirterek “Gruplar (Türkiye içinde) sınır boyunca konuşlanıyorlar” dedi.

Muhaliflerden diğer bir kaynak da Suriyeli grupların Cerablus'a birkaç yüz metre mesafede sınırın Türkiye tarafında bulunan Karkamış kentindeki askeri bir kampta toplandığını söyledi. Kaynak, "Her gün Suriye'de bulunan savaşçı grupların üyeleri gizli bir noktadan Türklerin üssüne geçerek toplanıyor ve Cerablus saldırısı için hazırlık yapıyorlar" dedi.

Kaynağın verdiği bilgiye göre cihatçıların çoğu İdlib ve Azez’de varlık gösteren Feylak eş Şam, Sultan Murat Tugayları, Ahrar’uş Şam ve Şam Cephesi gruplarından geliyor.

ÖSO, son olarak Cerablus’a 54 km mesafedeki Er Rai kentini IŞİD’den almıştı.