Osman Sınav kadına yönelik şiddet sahnelerini savundu: 'Biz iki tane parmak kırdık, kimseyi öldürmedik'

Osman Sınav, yönetmeni olduğu Sen Anlat Karadeniz dizisindeki kadın düşmanı sahneleri savunarak "Biz iki tane parmak kırdık, kimseyi öldürmedik" dedi.02-09-2019 10:53

Yönetmen Osman Sınav, ATV'de yayınlanan ve kadına yönelik şiddet sahneleriyle oldukça tepki toplayan ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisindeki parmak kırma sahnesine dair açıklamada bulundu. Sınav, “Dizideki parmak kırma sahnesini kadına şiddete farkındalık yaratmak için yaptık” diyerek kadına yönelik şiddet sahnelerini savunurken, "Biz iki tane parmak kırdık, kimsenin boğazını kesmedik, silahla öldürmedik. Bu ülkede çocuklarının gözünün önünde öldürülen kadınlar var; unutmayın" ifadelerini kullandı.

Sabah'tan Tuba Kalçık'a konuşan Sınav, "Toplum nereye doğru gidiyor, sorunlar nedir?' gibi soruların cevaplarını bulup buna göre hikaye oluşturmak lazım" diye konuştu.

Sınav'ın Kalçık'ın sorularına verdiği yanıtların bir bölümü şöyle:

- Türkiye'de fenomen olmuş birçok dizinin altında sizin imzanız var...

Anlattığımız hikayelerde yüksek bir empati yaratmaya çalışıyoruz. Bizim işimizin temeli bu zaten. Halkın sosyolojik kodlarını iyi okumak gerekiyor. Her açıdan konjonktürü iyi takip etmek de gerekiyor. Zaten konjonktürü iyi takip ederseniz 'Toplum nereye doğru gidiyor, sorunlar nedir?' gibi soruların cevaplarını bulup buna göre hikaye oluşturmak lazım. O zaman halkın hayatına da dokunmuş olursunuz yaptığınız dizilerle.

- 'Sen Anlat Karadeniz'deki 'Nefes' karakterinin gördüğü şiddet sahnesi uzun süre konuşulmuştu...

Biz dizideki parmak kırma sahnesini kadına şiddete farkındalık yaratmak için yapmıştık. Biz iki tane parmak kırdık, kimsenin boğazını kesmedik, silahla öldürmedik. Bu ülkede çocuklarının gözünün önünde öldürülen kadınlar var; unutmayın. Gerçek hayatta bu sahneden çok daha beterini yaşıyorlar. Kadınlarımız şiddete, tacize, tecavüze uğruyor.