Operasyonun komutanı: Afrin’de zengin Suriyeliler var

Afrin operasyonun komutanı Korgeneral Temel, operasyon merkezini ziyaret eden Diyanet’e yaptığı konuşmada, “Afrin’de zengin Suriyeliler yaşıyor” dediği iddia edildi.27-02-2018 07:11

İleri Haber’in gündeme getirdiği Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Hatay’da, Afrin’in sınır bölgesinden okuduğu cihat konulu hutbe, tartışma yarattı. Ancak Diyanet’in Hatay temasları hutbe ile sınırlı kalmadı. Eski Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Ahmet Belada, başkanlığın Hatay ziyaretini, fibhaber.com internet sitesindeki yazısında aktardı.

OPERASYONUN KOMUTANI KORGENERAL TEMEL: ‘RAHAT OLUN, İŞ BİTTİ’

Cumhuriyet’in Belada’dan aktardığına göre, Diyanet’in üst düzey personeli, Başkan Erbaş ile birlikte, 17 Şubat Cumartesi günü Afrin operasyonun yürütüldüğü merkezi ziyaret etti. ÖSO ile birlikte yapılan saldırıyı sevk ve idare eden İkinci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, burada Diyanet personeline Afrin operasyonun anlattı. Belada, yazısında, “Temel, ‘Rahat olun iş bitti’ diyerek hepimizi rahatlattı. Afrin’i avuçlarının içi gibi bildiklerini söyledikten sonra; eğer hava muhalefeti el verirse çok kısa sürede Afrin’i alabileceklerini söyledi” ifadelerini kullandı.

‘ZENGİN SURİYELİLER YAŞIYOR’

Belada’ya göre, Korgeneral Temel konuşmasında, Afrin’i Beyrut’a benzeterek, “Burada zengin Suriye’lilerin yaşadığını, her türlü zevk sefanın yaşandığını” söyledi. Beleda’nın aktarımına göre Temel, “7 yıldır devam eden savaşa rağmen şimdiye kadar tek bir kurşun dahi sıkılmadı. Teröristlerle yabancılar beraberce şehri organize ediyorlar. Bizim orayı alamayacağımızı, almamız istememiz halinde de çok zayiat vereceğimize inanıyorlarmış” dediği de öne sürüldü. Korgeneral Temel, çok sayıda yabancı teröristin olduğunu söylediği Afrin’de dengelerin çok çabuk değiştiğini, “Suriye birlikleri Afrin’e gelir, bayraklarını dikerlerse hiç şaşırmayın” dediği de kaydedildi.