‘Operasyona itiraz eden ister gazeteci ister vekil olsun vurun'

“Operasyona itiraz eden ister gazeteci, ister milletvekili olsun hemen vurun” ifadelerinin kullanıldığı program RTÜK’e şikayet edildi.23-01-2018 15:09

İleri Haber

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Kral FM radyo programındaki skandal sözleri RTÜK’e şikayet etti.

'Afrikalı Ali' programıyla bilinen Kral FM suncusu Ali Şentürk, Afrin saldırısıyla ilgili itiraz edenleri "Operasyona itiraz eden, sesini çıkaran ister gazeteci, ister milletvekili olsun vurun" şeklindeki skandal ifadelerle hedef gösterdi. 

Programda diyalog şeklinde polise resmen infaz çağrısı yapılan o sözler şöyle:

“Ağızlarına barışı almasınlar, insanlarla dalga geçiyorlar. Biz gerizekalı değiliz, insanlar gerizekalı değil. Doğu halkı gerizekalı değil.

- Hak eden hak ettiğiyle muamele görecek.

- Ben buradan polisime sesleniyorum. Acımasınlar, zaten hükümette gerekli şeyi verdi. Bunu destekleyenlere acıma duygusunu bir kenara bıraksınlar. Hatta şunu söylüyorum; çıkarıp vursunlar! Alnının şakından vursunlar. Bu iş adamıysa da vursunlar, bu gazeteciyse de vursunlar, milletvekiliyse de vursunlar. Türkiye’yi karıştırmak isteyenlerin cezasının çok ağır olması lazım. Çok ağır cezalar gelsin. Polisimize güveniyoruz, askerimize güveniyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun. Biz Afrin’e daha nice kuzular göndeririz, bunu da bilsinler”

RTÜK’E ŞİKAYET

CHP’li Yarkadaş, söz konusu programda sarf edilen bu sözleri RTÜK’e şikayet etti.

Yarkadaş, “İktidarın nefret dilinden cesaret bulan Kral FM programcısı Afrikalı Ali, canlı yayında "Operasyona itiraz eden, sesini çıkaran ister gazeteci, ister milletvekili olsun vurun" diyor. Bu sözlerin söylenebildiği bir ülkeyi yönetebilmek imkansız hale gelir. İktidardan güç alan bu sözleri, RTÜK'e şikayet ettim” dedi.

‘HİÇ KİMSE İNFAZ ÇAĞRISI YAPAMAZ, BU ÜLKENİN YURTTAŞINI HEDEF GÖSTEREMEZ’

“Bu ülkenin önemli bir yayın kuruluşunda, yine bu ülkenin hiçbir yurttaşı hedef gösterilemez; infaz çağrısı yapılamaz! Ki; hangi düşünceye sahip olursa olsun, hiç kimsenin böyle bir çağrıya hakkı yoktur!” diyen Yarkadaş, şunları kaydetti:

“Bu yüzden iktidarı bir kez daha uyarıyorum: Afrin operasyonuna ve Mehmetçiğe verilen desteği, otoriter uygulamalar için bir manivela olarak kullanma ve iktidarınızı sağlamlaştırma hesabı 'çarşıya uymaz.' Sanatı ve basını özgür bırakın!"

GAZETECİLER GÖZALTINA ALINDI, OYUNLAR YASAKLANDI

Afrin Operasyonu'nun ardından AKP'nin keyfi uygulamalarının daha da arttığına dikkat çeken Yarkadaş, oyunların yasaklandığını, gazetecilerin gözaltına alındığını dile getirdi. Yarkadaş şöyle devam etti:

"AKP iktidarı, “Zeytin Dalı” operasyonunun ardından, iç kamuoyuna yönelik baskısını daha da artırdı. Dün gece birçok gazetecinin evi arandı ve gözaltılar yaşandı. Gazeteciler fikrini söyleyemeyecekse, gazeteler, TV'ler, radyolar ve siteler niye var?

İktidar, Afrin operasyonunun arkasına sığınarak, gazetecileri susturma girişiminden vazgeçmelidir. Gazeteci, iktidarı hoşnut etmek için değil, gerektiğinde rahatsız etmek için görev yapar. İktidar bu tarihsel gerçeği de yok etmeye çalışıyor. İktidarın keyfi uygulamalarına maruz kalanlar, sadece gazeteciler değil!"

‘BARIŞ ATAY UZANTILI TÜM LİNKLER GOOGLE’DAN ÇIKARILMALI’

CHP'li vekil sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, iktidar eliyle sahneye konulan bir 'vodvil'e tanıklık ediyor günlerdir. Polis, İstanbul'da tiyatroları dolaşıp "Sadece Diktatör” oyununu sahneye koydurtmayın" diyor. 

Barış Atay'ın sahneye koyduğu oyun, keyfi bir biçimde yasaklanıyor. Ankara Valiliği ise çıtayı daha da yukarı çekiyor ve Barış Atay'ın katılacağı hiçbir etkinliğe izin verilmeyeceği yönünde bir karar alıyor. Valilik bir şeyi eksik bırakmış: Valilik, Google'a da başvurmalı ve 'Barış Atay' uzantılı tüm linkleri de içerikten çıkartmalı! Yasak dediğin böyle olur! Şaka bir yana; operasyonun yarattığı gündemi fırsata çevirmek isteyen AKP, gazeteciler ve sanatçılar üzerindeki baskısını artırıyor!

Yönetme güçlüğü çeken AKP iktidarına, OHAL ve KHK rejiminin kendisine sunduğu keyfiyet de yeterli gelmiyor. Polisin tiyatroları tek tek dolaşıp 'Bu oyun burada oynanmayacak' demesi, İktidarın çaresizliğini itiraf etmesinden başka bir şey değildir.”

‘ATAY ÜZERİNDEN SANATÇILARA GÖZDAĞI VERMEKTEN VAZGEÇİN’

“İktidar gözaltındaki gazetecileri serbest bırakmalı, Barış Atay üzerinden yürüttüğü sanatçılara gözdağı verme politikasını da derhal terk etmelidir. Türkiye'nin tek çıkış yolu demokrasidir."