Onur Emre nezdinde gazeteciliğin yargılandığı dava ertelendi

İleri Haber'in genel yayın yönetmenliğini yaptığı dönemde hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "Cumhurbaşkanına hakaret" davası açılan Onur Emre Yağan'ın yargılandığı dava 5 Kasım 2020 tarihine ertelendi.23-10-2020 00:42

Onur Emre Yağan hakkında, İleri Haber'in genel yayın yönetmenliğini yaptığı dönemde ikisi 2014, ikisi ise 2015 yıllarına ait toplam 4 sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek "Zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına hakaret etmek" suçlamasıyla Erdoğan tarafından 1 yıl 5 ay ile 8 yıl 2 ay arasında hapis istemiyle dava açılmıştı. Davanın dün yapılan son duruşmasında savcı “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması uyarınca ceza talep etti.

ERDOĞAN ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKMİŞTİ

Davanın görülen bir önceki duruşmasında, davacı taraf mahkeme heyetine şikayetin geri çekildiğine dair dilekçe sunmuş ve şikayetin geri çekilmesine gerekçe olarak Erdoğan'ın 2016 yılında yaptığı bir konuşmada söylediği "Şu ana kadar şahsıma her türlü saygısızlığı, hakareti yapanları bir kereye mahsus olarak affediyorum ve davalarımı çekiyorum" sözleri gerekçe gösterilmişti.

Davada, davacı taraf şikayetini geri çektiği halde esas hakkında mütalaasını veren savcı, gazeteci Yağan hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması uyarınca ceza talep etti. 

Mahkeme, mütalaaya karşı savunma icin ek süre vererek bir sonraki duruşmanın 5 Kasım 2020 tarihinde görülmesini kararlaştırdı.