Önce özelleştirmeler, sonra yasaklar... Toplu ulaşım felce uğradı, İstanbul'da gündem 'kademeli mesai'

Sorunun çözümü için alternatif arayışlara girişen yerel yönetimlerin gündeminde ise kademeli mesai var. İstanbul’da gündeme getirilen kademeli mesaiyle ilgili bir açıklama yapan Vali Ali Yerlikaya, çalışmaların sürdüğünü ve ayrıntıların yakın zamanda paylaşılacağını söyledi.14-09-2020 20:04

İleri Haber

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da kademeli mesaiye geçiş ile ilgili bir açıklama yaparak, çalışmaların sürdüğünü ve yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen haftaki kabine toplantısı sonrası yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu taşınmasının yasaklandığını duyurmuştu. Büyük oranda özelleştirilen şehir içi toplu ulaşım mesai saatlerinde özellikle büyük şehirlerde bu kararla birlikte felce uğradı.

VALİ YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

Sorunun çözümü için alternatif arayışlara girişen yerel yönetimlerin gündeminde ise kademeli mesai var. İstanbul’da gündeme getirilen kademeli mesaiyle ilgili bir açıklama yapan Vali Ali Yerlikaya, çalışmaların sürdüğünü ve ayrıntıların yakın zamanda paylaşılacağını söyledi.

Yerlikaya, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Büyük bir heyecanla, azimler çalışıyoruz. Koronavirüs önlemlerinin şehrimin her yerinde en etkili şekilde alınması noktasında valilik, büyükşehir belediler, kaymakamlıklar, meslek odaları, kolluk kuvvetleri birlikte çalışıyoruz. Mesai saatlerinde, sadece beyaz ve mavi yakalılar değil, sadece kamu değil hep beraber aynı ulaşım araçlarını en verimli ama sağlığımızla ilgili bize sıkıntı yaratmayacak şekilde nasıl kullanacaksak bunun üzerinde duruyoruz. Yakın zamanda İstanbul'a bunu paylaşacağız."

İSTANBUL İÇİN FORMÜL ARAYIŞLARI

İstanbul Valiliği adına Toplu Ulaşım Bilim Kurulu tarafından yapılan anket sonucuna göre, toplu ulaşım araçlarını yüzde 60 oranında özel sektör çalışanları tarafından kullanıldığı belirlenmişti.

İstanbul için toplantılarda konuşulan formülün ise mesailerin sabah 07.00, 08.00, 09.00 ve 10.00'da başlayan gruplar halinde 4'e bölünmesi olduğu öğrenildi.

ANKARA’DA GETİRİLMİŞTİ                                   

Yasağın ardından Ankara’da mesai saatlerine bir düzenleme getirilmiş ve kamu kurumlarında mesailerin 08.00-17.00, 08.30-17.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 şeklinde dört farklı şekilde uygulanmasına karar verilmişti.