Önal: Güvencesiz çalışan kadın sayısı günden güne artıyor

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında “Haklı olduğumuz her şey için mücadele etmeye devam edelim” diyerek panel düzenledi.22-11-2021 20:52

İleri Haber

Van Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında “Haklı olduğumuz her şey için mücadele etmeye devam edelim” diyerek panel düzenledi. Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde Van’da katledilen ve şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren kadınların isimlerinin bulunduğu görseller sergilendi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) adına Ayşenur Önal ve HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Şeyma Şen yaptı. Türkiye’de katledilen kadınların fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterimiyle başlayan panelde konuşan Şen, 25 Kasım’ın kadınlar için önemine dair tarihçesini kısaca anlattı. 

İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasıyla ve 6284 sayılı kanunun uygulanmamasıyla kadınların mücadele etmekten başka seçeneğinin olmadığını vurgulayan Önal, işçi kadınların maruz kaldığı ekonomik şiddeti ve mücadelelerini anlattı. Erkek şiddetine, tacize, tecavüze karşı mücadeleye devam ettiklerini vurgulayan Önal, “Kadınlar belki de onlarca yıldır hayatlarının her döneminde tüm alanlarda mücadele etmek zorunda kaldı. İşsizlik ve güvencesiz çalışan kadın sayısı git gide artarken, ücret eşitsizliği ikiye üçe katlandı” diyerek AKP iktidarının kadın politikalarına işaret etti. 

'ERKEK İKTİDARLAR DEVRİLENE KADAR MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Baskılara itaat etmemekte inatçı olduklarını vurgulayan Önal, "Sokaklarda ve yargı önünde her türlü mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nin bu iktidarda yeniden uygulanmaya başlansa bile etkin uygulanmayacağının bilincinde olarak tüm erkek iktidarlar devrilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu. 

'HDP OLARAK EŞİT TEMSİLİYET MÜCADELESİ VERİYORUZ'

Panelde konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan da kadına yönelik şiddetle mücadele anlamında Meclis’te guruplarının çalışmalarını aktardı. Orhan, “Parti olarak her açıdan eşit temsiliyet mücadelesini vermekteyiz. Yine eşbaşkanlık sistemi kendi partimizde hayata geçirdiğimiz gibi siyasi partilerde de yasallaştıran partiyiz. Oransal olarak en fazla kadın milletvekili ile yüzde 35 oranda kadın partisiyiz. Kadınların ilk seçme ve seçilme hakkı tanınmasından sonra 1935 seçimlerinden 2007 tarihine kadar kadın temsili yeti yüzde 4,6 ve 0,7 arasında kalmıştır. Ama kadın mücadelesi ve özellikle partimizin eşit temsiliyet ilkesiyle diğer partilere de etkisi bugün yüzde 17’ye çıkmıştır. Kadının şekilsel olarak değil, sesinin iradesinin, sözünün, düşüncesinin yaşamda her alanda ve siyasette olması inancıyla yaklaşılmıştır” ifadelerini kullandı. 

'KÜRT KADINLARIN MÜCADELESİ DEVRİM NİTELİĞİNDE'

Mücadele eden kadınlara yönelik baskılara dikkat çeken Orhan, “Dünya kadın mücadelesinden aldığı deneyim ve mirasla Kürt kadın mücadelesi bir devrim niteliğinde toplumsal bir değişim ve dönüşüm sağlamıştır. Tüm dünya güçlerinin karşısında duramadığı IŞİD barbar çetesine karşı Arin Mirxan eylemi ve kadınların direnişi Rojava kadın devrimini yaratmıştır. Kürt kadın mücadelesiyle özgür kadın bilinci oluşmuştur” dedi. Panelin sonunda 25 Kasım’da Van Kadın Platformu tarafından Musa Anter Barış Parkı’nda düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı. 

Panel, soru cevap bölümünün ardından son buldu.