OMYAP İnşaat tarafından Kazakistan'da mahsur bırakılan 13 işçi yurda döndü

Kazakistan’da mahsur kalan 13 işçi vize ihlali yaptıkları gerekçesi ile Kazakistan’da mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme 13 inşaat işçisi için “sınır dışı edilme” kararı verdi. İşçiler yurda döndü.15-07-2021 15:32

İleri Haber

OMYAP İnşaat patronu Olcay Hamza Cibo tarfından turist olarak gösterilip Kazakistan'a götürülen ve 60 günlük iş ücreti gasp edilerek ülkede mahsur bırakılan 13 inşaat işçisi yurda döndü. İnşaat-Sen Yurtdışı Koordinasyonu, işçilerin çalıştıkları süre boyunca gasp edilen maaşlarını almak için tüm hukuki yollara başvuracaklarını belirtti.

Türkiye'den Kazakistan'a OMYAP İnşaat patronu Olcay Hamza Cibo tarafından nisan ayında turist olarak gösterilip götürülen 13 işçi sigortasız çalıştırıldı ve 60 günlük iş ücretleri gasp edildi. Ükeye dönecek paraları olmayan işçilerin pasaportuna el konulduğu için işçiler Kazakistan'da mahsur kaldı. Cibo tarafından ''Aylık 1000 dolar alacaksınız, kısa sürede vizelerinizi çıkartacağım, sigortanızı yapacağım, maaşlarınızı gününde alacaksınız'' gibi vaatler ile götürüldüklerini dile getiren işçiler tek taraflı sözleşme imzalatıldığı için bütün haklarının gasp edildiğini bildirdi. 

Kazakistan’da mahsur kalan 13 işçi vize ihlali yaptıkları gerekçesi ile Kazakistan’da mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme 13 inşaat işçisi için “sınır dışı edilme” kararı verdi. İşçiler yurda döndü.

‘TÜM HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ’

Konuyla ilgili İnşaat-Sen Yurtdışı Koordinasyonu’ndan yapılan açıklamada süreç şöyle anlatıldı:

“İşçileri ülkeye getirmek için OMYAP İnşaat patronu ile sendikamızın yaptığı görüşmelerde, patron biletleri alacağını ancak maaş ödeme sorumluluğunun kendisinde olduğunu reddetmişti. Kazakistan’da işçilerin, Türkiye’den ise sendikamızın Almati Başkonsolosluğu ile görüşmeleri sonucu OMYAP patronu 11 işçinin biletini aldı. 2 işçinin ise biletini almayarak sorumluluğu üzerinden attı. Dışişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 2 işçinin bileti, işçilere senet karşılığında alındı. Kazakistan’da mahsur kalan 13 inşaat işçisi Türkiye’ye döndü. İşçilerin çalıştıkları süre boyunca gasp edilen maaşlarını almak için tüm hukuki yollara başvuracağız.”

YETKİLİ MAKAMLARA ÇAĞRI

Açıklamada ayrıca Kazakistan’da kaçak olarak çalıştırılan ve yurt dışında çalışmak zorunda bırakılan tüm inşaat işçileri için yetkili her makamı ve Dışişleri Bakanlığı adım atmaya çağırıldı.