Ölüm tehditleri alan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Fikir özgürlüğünden taviz vermeyeceğiz

Suriye harekatına ilişkin sözleri nedeniyle ölüm tehditleri alan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı polise başvururken, fikir özgürlüğünden taviz vermeyeceğini vurguladı.18-10-2019 16:07

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki askeri harekatına ilişkin sözleri nedeniyle ölüm tehditleri aldığını açıklayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ölüm tehdidi ve hakaret içeren mesajlar gönderenlerin isimlerinin yer aldığı bir listeyi Polis Genel Müdürlüğü'ne teslim etti.

Tehditlere ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, "Birkaç gün önce yaptığım açıklamalarla belirttiğim görüş ve düşüncelerim karşısında fikir yerine küfretmeyi seçen ve bunu ölüm tehditlerine kadar vardıranlar olmuştur. Bu kişiler saptanarak Başsavcılık ve Polis Genel Müdürlüğü’ne iletilmiştir. Bundan sonrası hukuki süreç çerçevesinde ilerleyecektir" dedi.

'FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ TAVİZ VERMEYECEĞİMİZ İLKELERİMİZDENDİR'

Akıncı, sözlerine şöyle devam etti: 

"Bu topraklarda fikirlerin özgürce ifade edilebilmesi hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz temel ilkelerimizden biri olmaya devam edecektir. Küfür ve tehdide yönelenlere karşı aynı üslubu kullanmamız ise asla düşünülmemelidir. Bana güven duyan ve ilk andan itibaren dayanışmasını gösteren herkese bir kez daha teşekkür ederim. Bu vesileyle, yaşananlar bizleri ne kadar rencide ediyor olsa da yazı ve söylemlerimizde, hepimizin düzeyli üslubunu korumasının önemini bir kez daha hatırlatmak isterim."

NE OLMUŞTU?

KKTC Cumhurbaşkanı  Akıncı, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik harekatına ilişkin bir açıklama yaparak "Barış Pınarı' desek de akan su değil kandır. Bir an önce diyalog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir" ifadelerini kullanmıştı.