Ölüm orucundaki tutuklu trans kadın Buse: Cinsiyet geçiş ameliyatım yapılmadıkça yaşama sebebim yok

Cinsiyet geçiş operasyonu için hastaneye sevki engellendiği için ölüm orucunda olan trans tutuklu Buse 'Cinsiyet geçiş ameliyatım yapılmadıkça, yaşama sebebim yok' dedi.01-03-2019 17:02

Cinsiyet geçiş operasyonu için hastaneye sevki engellendiği için ölüm orucunda olan trans tutuklu Buse’nin avukatı Eren Keskin, “Buse ‘cinsiyet geçiş ameliyatım yapılmadıkça, yaşama sebebim yok’ dedi. 5 yaşından beri istediği tek şeyin, erkek bedeninden kurtulmak olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan trans tutuklu Buse cinsiyet uyum operasyonu hakkı engellendiği için 31 Ocak’tan bu yana ölüm orucunda.

Buse’nin avukatı Eren Keskin dün (28 Şubat) Buse ile cezaevinde yaptığı görüşmeyi aktardı.

Buse’nin tecritte olduğunu hatırlatan Keskin, görüşmeye ilişkin Twitter hesabından şunları paylaştı:

“‘Cinsiyet geçiş ameliyatım yapılmadıkça, yaşama sebebim yok’ dedi. 5 yaşımdan beri istediği tek şeyin, erkek bedeninden kurtulmak olduğunu tekrarladı.”

NE OLMUŞTU?

Tekirdağ Cezaevi’nde bulunan trans tutuklu Buse cinsiyet uyum operasyonu hakkı engellendiği için 2018 Haziran ayında ölüm orucuna başlamıştı.

Ardından Buse’nin operasyon için açtığı davada mahkeme, geçireceği operasyonun ruh sağlığı açısından zorunlu olduğu hükmüne varmış ve Buse ölüm orucunu sonlandırmıştı.

Adalet Bakanlığı’na yazılan dilekçe sonucunda; Bakanlık cezaevine ‘ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur’ diye dönüş yaptığı için Buse’nin hastaneye sevki gerçekleşmemişti.

Bunun üzerine Buse 31 Ocak’ta yeniden ölüm orucuna başlamıştı.