Ölüm orucundaki avukatlar için çağrı: 'Durumları kritikleşiyor, seslerine ses olun!'

Adalet için Dayanışma Platformu, ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuna dikkati çekmek için, Okmeydanı'nda bulunan Grand Okmeydanı Balo salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Platform üyeleri, Ebru Timtik’in ailesi ve ölüm orucunda olan Didem Akman’ın annesi Zülfiye Akman katıldı.17-07-2020 17:03

Adalet için Dayanışma Platformu, ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın kritik aşamayı geçtiğini belirterek, seslerine ses vermesi için kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. Açıklamada, “Aytaç, Ebru, Didem ve Özgür'ün talepleri kabul edilsin!” enildi.

Adalet için Dayanışma Platformu, ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın durumuna dikkati çekmek için, Okmeydanı'nda bulunan Grand Okmeydanı Balo salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Platform üyeleri, Ebru Timtik’in ailesi ve ölüm orucunda olan Didem Akman’ın annesi Zülfiye Akman katıldı.

Açıklamayı yapan Ebru Timtik’in teyzesi Yıldız Deniz, dava sürecini anlatarak, adil yargılanma talebi için ölüm orucunda olduklarını aktardı. Teyze Deniz, Timtik’in 197, Aytaç Ünsal’ın 166 günü geride bıraktığını belirterek, Ebru’nun 30'un üzerinde kilo kaybettiğini, boğazından aşağıya doğru yaralar yaygınlaştığını, konuşmakta ve sıvı alımında ciddi zorluklar yaşadığını söyledi. Aytaç’ın ise 60 kilonun altına düştüğünü, ağız içinde yaralar oluştuğunu ifade eden Deniz, ölüm orucunda olan Özgür Karakaya ile Didem Akman’ın da durumuna vurgu yaptı. 

Deniz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bugün, o avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, adil yargılanma talebiyle ölüm orucundalar. Ebru Timtik 197, Aytaç Ünsal 166 günü geride bıraktı. Direnişin başından bu yana 30'un üzerinde kilo kaybeden Ebru Timtik'in boğazından aşağıya doğru yaralar yaygınlaşmış ve bu yüzden konuşmakta ve sıvı alımında ciddi zorluklar yaşamaktadır. Aytaç Ünsal da 60 kilonun altına düşmüş ve ağız içinde yaralar oluşmuştur.

Adil yargılanma hakkının ihlali ülkemizde gündelik bir iş halini almıştır. Özgür Karakaya  da adil yargılanma talebiyle 160 günü aşkın süredir ölüm orucunda. Özgür, tek bir iftiracı ifadesi nedeniyle tutuklu, hakkındaki 8 yıllık hapis cezası kararı istinaf mahkemesinde.

Didem Akman; adalet taleplerini sahiplenerek ve kendi cephesinden bir adaletsizliğin giderilmesini isteyerek ölüm orucunda. Didem, bir ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü. 8m2’lik, mutfağı bile olmayan bir hücrede ölene kadar tek başına yaşaması dayatılan Didem Akman, ağırlaştırılmış müebbet infaz rejiminin iptali için ölüm orucunda.

‘SES OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Bugün süren ölüm orucu direnişlerinin, hepimiz için bir adalet mücadelesi olduğunun altını çizerek, başta devrimci/demokrat kurumları, aydın ve sanatçıları ve bu topraklarda faşizme, adaletsizliğe ve sömürüye karşı duran herkesi; Aytaç, Ebru, Didem ve Özgür'ün sesine ses olacak bir mücadelenin asli bir parçası olmaya çağırıyoruz.

Aytaç, Ebru, Didem ve Özgür'ün talepleri kabul edilsin!

Adil yargılanma haktır!

‘AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İNFAZ REJİMİ İPTAL EDİLSİN’

Ağırlaştırılmış müebbet infaz rejimi insan onuruna aykırıdır. Ağırlaştırılmış müebbet infaz rejimi iptal edilsin!"