Oluç: Kayyumun size gönderdiği hediyeleri aldınız mı?

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Erdoğan’ın “Paraları Kandil’e gönderiyorlar” sözlerine, “Yalan söylüyorlar, belediyelerimizde tek kuruş usulsüz harcama yoktur” yanıtını vererek, “Kayyumun size gönderdiği hediyeleri aldınız mı?” diye sordu.26-08-2019 11:35

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan geçtiğimiz gün yaptığı “Vergilerle gelen parayı halka değil Kandil'e gönderenlere seyirci kalamayız” açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Erdoğan’ın sözlerine tepki gösteren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Bunu Erdoğan daha önce belediyelerimize kayyum atadığında da söylemişti. Ama buna ilişkin tek bir belge ve kanıt sunamadılar. Çünkü böyle bir şey yok” dedi. 

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen onlarca müfettişin belediyelerde denetim yaptığını vurgulayan Oluç, “Ortaya atılan bu iddialarla ilgili tek bir belge yok. Açıkça yalan söylüyorlar. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı sıfatı ile konuşan bir kişinin böyle belgesiz iddialar ile bir partinin belediyeleri hakkında bunları söylemesi içler acısı bir durumdur” dedi.

Son yerel seçimlerin üzerinden 5 ay geçtiğini, bütün belgelerle şeffaf bir şekilde kazandıkları belediyelerin ne yaptığı ortada olduğunu sözlerine ekleyen Oluç, aradan geçen 3 senelik zaman diliminde kayyumların da neler yaptığının ortada olduğunu ifade etti. Bölge belediyelerine atanan kayyumların belediyeleri borçlu hale getirdiklerini ve bütün belediyelerde yolsuzluk yaptıklarını aktaran Oluç, bu yolsuzlukların belgeleri ile ortada olduğunu ifade etti. 

“Eğer bir usulsüzlük, hırsızlık ve yolsuzluk varsa bunu yapanlar kayyumlardır” diyen Oluç, şöyle devam etti: “Bir tek kuruş usulsüz harcamamız yoktur. Belediye eş başkanlarımız seçildiği günden beri kayyumların borçlarını ödüyorlar. Şimdiye kadar milyonlarca borç ödenmiştir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 4 aydır 75 milyon TL borç ödemiştir. Diğer belediyelerde de aynı durum mevcuttur. Yalan iddialara karşı hukuki ve demokratik mücadelemizi vereceğiz. Asla yalanlarını kabul etmiyoruz.” 

Kayyumların kimlerden hediye aldığının belgeler ile ortada olduğunu sözlerine ekleyen Oluç, “Esas yapılması gerekenler kayyumların aldığı hediyeleri aldılar mı, almadılar mı yoksa kayyum hediyeler alıyorum diye fatura çıkarıp o paraların üstüne mi oturdu. O da belli değil. Ama yapılanlar ortada. Baklava-börek yemişler. Fındık-fıstık yemişler. Kuyumlardan hediyeler almışlar ve yaptıkları tüm bunlar belgeli bir şekilde ortaya çıktı” diye konuştu. 

Kayyumların yolsuzluk yaptığını sadece kendilerinin söylemediğini belirten Oluç,  “Kayyumların yolsuzlukları devletin kurumu olan Sayıştay raporlarında da ortaya çıktı. O yüzden de bize yöneltilen iddiaların hepsi boş iddialardan ibarettir. Algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Halkı işledikleri büyük suç karşısında yanlış yönlendirerek, suçsuz olduklarını kanıtlamaya çalışıyorlar. Bu suçu bilinçli bir şekilde tahammüllü bir şekilde işlediler. Bütün dünyada, Türkiye’de bunu gördü. “ (MA)