Öldürülen akademisyene veda töreni

Sınavda kopya çekmekten hakkında tutanak tutulan öğrencisi tarafından öldürülen Araştırma Görevlisi Ceren Damar için fakülte önünde veda töreni düzenlendi.03-01-2019 18:50

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim görevlisi olan Ceren Damar dün sınavda kopya çekerken yakaladığı Hasan İsmail Hikmet adlı öğrenci tarafından öldürüldü. Bugün ise öğrencileri ve sevenleri tarafından fakülte önünde Ceren  Damar için anma töreni gerçekleştirildi.
Törende Damar'ın ailesi ve sevenleri gözyaşı dökerken taziye masasına karanfiller ve Ceren'in fotoğrafları konuldu. 

'İYİ BİR MÜHENDİS, İYİ BİR HUKUKÇU, İYİ BİR DOKTOR DEĞİL İYİ BİR İNSAN OLMAYA ÇALIŞIN..'

Ceren Damar'ın eşi Levent Şener "Sizlerle bir eş, bir evlat, bir abla, sadık bir dost ve çok değerli birisi adına konuşuyorum. Ceren Damar adına konuşuyorum. Hayat bizlere hiç beklemediğimiz anda acılar yaşatabiliyor. Bunu kimi zaman 50 yaşında, kimi zaman 60 yaşında, kimi zaman 30 yaşında yaşatabiliyor. Ben bu acıyı 28 yaşında yaşadım. Bu olay bana şunu gösterdi, Ceren her zaman kurallara uyan, işini dört dörtlük yapan bir insandı. Hiçbir zaman kimse hakkında iftira atmaz ve kötü konuşmazdı. Hocalarımızın dediği gibi kıymetli bir bilim insanıydı. Bu olayları hiçbir zaman kötülükle yenemeyeceğiz, her zaman iyi insan olup iyilikle hareket etmeliyiz. Benim eşim eğitim şehididir. Bunun altını çizmek istiyorum. Görevini harfiyen yapmaya çalışırken azılı bir katil tarafından şehit edilmiştir. Biricik aşkımın annesi Feyzan Hanım, babası Mustafa Bey ve kardeşi Selin Hanım ve tüm akrabalarımız adına sizlere teşekkür ediyoruz. Genç arkadaşlarımdan şunu rica ediyorum, iyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir doktor değil iyi bir insan olmaya çalışın. En önemlisi insanları sevin ve kötülüğe kötülükle cevap vermeyin. Bu olayda da inşallah eğitim sistemindeki yanlışlıklar ve bazı konularda da duyarlılık oluşacaktır" dedi.
Törene Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da katıldı. Feyzioğlu “Ceren bizim de öğrencimizdi Ankara Hukuk’dan. Üzüntümü tarif edecek söz bulamıyorum. Bir daha dilerim böyle bir trajediyi ülkemiz yaşamaz. Türkiye Cumhuriyeti bir bilim insanını, bir Cumhuriyet kadınını kaybetti. Allah rahmet eylesin” dedi.

KATİL ADLİYEYE SEVK EDİLDİ 

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Ceren Damar'ı öldüren Hasan İsmail Hikmet emniyetteki işlemlerinin ardında bugün adliyeye sevk edildi.