'Öldürülen 10 gazeteciden dokuzunun katili cezasız kalıyor'

'Öldürülen 10 gazeteciden dokuzunun katili cezasız kalıyor'

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 2 Kasım Gazetecilere Karşı Suçlarda Cezasızlıkla Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle, "Tehdit altındaki gazeteciler = sansürlü toplumlar" başlıklı açıklama yaptı.

UNESCO'nun öldürülen gazeteciler gözlemevine göre, 2006-2020 yılları arasında bin 200'den fazla gazeteci öldürüldü. Bu cinayetlerde, on vakadan dokuzu yargısal olarak çözülmedi ve katiller cezasız kaldı.

Bianet'in haberine göre ,gazetecilere karşı işlenen suçların cezasız kalmasına son verilmesinin, tüm insanların ifade özgürlüğünü ve bilgiye erişimini güvence altına almak için en acil konulardan biri olduğunun altını çizen UNESCO, "Cezasızlık, daha fazla ölüme yol açar, genellikle çatışmanın kötüleşmesinin, hukuk ve yargı sistemlerinin çökmesinin bir belirtisidir" diyor.

BM Genel Sekreteri António Guterres de gün nedeniyle yaptığı açıklamada, "Üye devletleri ve uluslararası toplumu bugün ve her gün dünyanın dört bir yanındaki gazetecilerle dayanışma içinde olmaya, gazetecilere ve medya çalışanlarına karşı işlenen suçları kanunun tüm gücüyle soruşturmak ve kovuşturmak için gereken siyasi iradeyi göstermeye çağırıyorum" dedi.

UNESCO, cinayetlerin yanı sıra gazetecilerin kaçırılma, işkence ve diğer fiziksel saldırılardan tacize kadar sayısız tehdide maruz kaldıklarını ve bu saldırıların medya çalışanları için bir korku iklimi yarattığına dikkat çekti.

Kadın gazetecilerin, özellikle çevrimiçi yapılanlar olmak üzere tehdit ve saldırılardan özellikle etkilendiğine dikkat çeken UNESCO'nun yakın tarihli "The Chilling: Kadın gazetecilere yönelik çevrimiçi şiddette küresel eğilimler" araştırmasına göre, ankete katılan kadın gazetecilerin yüzde 73'ü, işleriyle bağlantılı olarak çevrimiçi ortamda tehdit edildiklerini ve hakarete uğradıklarını söylüyor.

Çoğu durumda, gazetecilere yönelik şiddet, tehdit ve saldırıların gerektiği gibi soruşturulmadığını belirten UNESCO, cezasızlığın, ciddi insan hakları ihlallerini, yolsuzlukları ve suçları örtbas ederek tüm toplumlara zarar vermesinden endişe duyduğunu paylaştı.

DAHA FAZLA