Okullarda vakalar artıyor: 'MEB yüz yüze eğitimi istermiş gibi yapıp hiçbir tedbir almadı'

Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim 6 Eylül’de yeniden başlamıştı. 4 haftası geride kalan süreçte, bugün 5. hafta başladı.04-10-2021 14:41

İleri Haber

Yüz yüze eğitimde 5. haftaya başlanırken, okullarda vaka ve karantina sayıları da artıyor. Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, 4. haftada 827 öğretmen, 4 bin 681 öğrenci ile 92 personelin temaslı/pozitif olduğu ve 1636 sınıfın kapatıldığı belirtildi. Açıklamada, “MEB’in yüz yüze eğitimi istiyormuş gibi yapıp hiçbir tedbir almamasını kabul etmeyeceğimizi ve çocuklarımızın hakkı olan sağlıklı ve güvenli ortamlarda yüz yüze eğitim için tüm tedbirlerin alınması mücadelesini yükselterek yürüteceğimizi bir kez daha belirtiyoruz” denildi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19)  salgını nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim 6 Eylül’de yeniden başlamıştı. 4 haftası geride kalan süreçte, bugün 5. hafta başladı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından 27 Eylül-1 Ekim haftasına ilişkin açıklanan verilere göre, 827 öğretmen, 4 bin 681 öğrenci ile 92 personelin temaslı/pozitif olduğu ve 1636 sınıfın kapatıldığı belirtildi.

Sendikadan yapılan açıklamada, “MEB’e sorumluluklarını hatırlatıp tedbirlerin alınmasını sağlamaya çalışmak, salgın nedeniyle kapanmalar yaşansa bile eğitim öğretimin devam edebilmesini sağlayabilmek bizim için en öncelikli sorumluluktur” atılması gereken acil adımlar sıralandı.

‘EĞİTİME MUTLAKA EK BÜTÇE’

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçelerinin, her yıl eğitim sisteminin, öğrencilerin ve eğitim emekçilerinin ciddi sorunlar yaşadığı en temel ihtiyaçların görmezden gelindiği, sadece zorunlu harcamaların dikkate alınarak hazırlanan bütçeler olduğu belirtilen açıklamada, “Yıllardır eğitime ayrılan kaynak sadece rakamsal olarak artmakta, doğrudan eğitim hizmetlerine yönelik yatırımlar açısından bütçelerde gerçek anlamda bir artış yapılmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

“Bir Bakışta Eğitim 2019 Raporu”na atıfta bulunan açıklamada, OECD ülkeleri ortalaması ile Türkiye arasında, kademeler düzeyinde yapılan eğitim harcamaları arasındaki far gösterildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"MEB, geçtiğimiz temmuz ayında yayınladığı ‘2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda ‘Kovid-19 salgını nedeniyle 2021 yılı ilk dönem yatırım harcamaları beklenen oranda gerçekleştirilememesine bağlı olarak sermaye giderleri harcama kalemi en düşük gerçekleşme oranın görüldüğü harcama kalemi olmuştur’ tespiti yapılmıştır. Tek başına bu ifade bile MEB’in salgın koşullarında eğitim yatırımlarına kaynak ayırmaktan imtina ettiğini göstermektedir. Özellikle pandemi döneminde yaşanan teknik sorunlar ve altyapı sorunları nedeniyle eğitime ek bütçe taleplerimiz mutlaka karşılanmalıdır.”

‘YARDIMCI PERSONEL ALIMI YAPILMALI’

Atılması gereken bir diğer acil adım olarak okulların yardımcı hizmet personel ihtiyacının tam olarak ve hemen karşılanması gerektiği belirtilen açıklamada, “MEB, yıllardır kadrolu yardımcı personel alımı yapmamakta ve ihtiyaçlar İŞKUR üzerinden geçici görevlendirmelerle geçiştirilmektedir. Yüz yüze eğitimde bir ay geçmiş olmasına rağmen okullarımızın büyük çoğunluğunda yardımcı hizmet personeli ihtiyacı halen giderilmemiştir. Tüm okullarda temizlik görevlisi yardımcı personel hemen göreve başlamalıdır. Kamu hizmetlerinin sürekliliği, düzenliliği ve halka daha nitelikli olarak sunulması için eğitimde her türlü güvencesiz istihdam uygulamasından derhal vazgeçilmeli, herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

‘DERS SÜRELERİ 30 DAKİKAYA DÜŞÜRÜLMELİ’

Ders sürelerinin de 30 dakikaya düşürülmesinin altı çizilen açıklamada “Ek derslik ve ihtiyacın tamamı kadar öğretmen ataması yapmayarak seyreltilmiş sınıf uygulamasını da başaramamıştır. Bu durumda kalabalık sınıflarda öğrenci ve öğretmenin 40 dakika boyunca maskeli bir şekilde ders işlemesi sağlıksız bir ortam yaratmakta ve riski arttırmaktadır. Ders sürelerinin 30 dakikaya indirilmesi talebi hem eğitim emekçileri hem de velilerimiz tarafından yoğunca dile getirilmektedir. MEB’i bu konuda da bir an önce düzenleme yapmaya ve ders sürelerini 30 dakikaya indirmeye çağırıyoruz” denildi.

‘HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ DERHAL İŞLEVSEL HALE GETİRİLMELİ’

Okullarda havalandırma sistemleri olmadığı gibi pencere sistemlerinin de düzenli bir havalandırmaya uygun olmadığı belirtilen açıklamada, bu konuda gerekli çalışmaların başlatılmadığı ifade edildi. “Kış aylarının yaklaşmakta olduğu dikkate alındığında öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlıklı bir derslik ortamına kavuşabilmesi önemlidir” denilen açıklamada, bu konuda acilen adım atılması gerektiği vurgulandı.

‘KABUL ETMEYECEĞİZ’

Açıklamanın son kısmında ise “MEB’in yüz yüze eğitimi istiyormuş gibi yapıp hiçbir tedbir almamasını kabul etmeyeceğimizi ve çocuklarımızın hakkı olan sağlıklı ve güvenli ortamlarda yüz yüze eğitim için tüm tedbirlerin alınması mücadelesini yükselterek yürüteceğimizi bir kez daha belirtiyoruz” ifadeleri kullanıldı.