Okullarda vaka sayıları artıyor: 'MEB tarihi bir görevle karşı karşıya'

Açıklamada, AKP iktidarının eğitime ayırdığı bütçenin çok düşük seviyede olması dolayısıyla ne ek kadro istihdamı, ne okullarda fiziki yenilenme sağlanabildiğine dikkat çekildi.27-09-2021 15:42

İleri Haber

Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, 1736 sınıfın Covid-19 nedeniyle kapatıldığı belirtilirken, “MEB, yüz yüze eğitimin devamını sağlamak gibi tarihi bir görevle karşı karşıyadır. Bu önemde yaklaşarak görevlerini yerine getirmek zorundadır” denildi. Açıklamada, alınması gereken önlemler sıralandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaklaşık bir buçuk yıl ara verilen yüz yüze eğitime, 6 Eylül’de yeniden başlandı. Bugün 4. haftaya girilirken, yüz yüze eğitimde alınmayan salgın önlemleri nedeniyle çok sayıda sınıfın kapatıldı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından yapılan açıklamaya göre, okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 522, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 5305, temaslı ve pozitif personel sayısı 15 oldu. Kapanan sınıf sayısı ise 1736’ya yükseldi.

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 1,5 yıldır devam eden salgın sürecinde yüz yüze eğitime yeterince hazırlık yapamamasının nedeninin strateji geliştirme, planlama yapma ve karar alma süreçlerinde yaşanan sistemsel kriz olduğu açıktır” denilen açıklamada, bu sistemsel krizin bir sonucu olarak yeni eğitim öğretim yılının hemen öncesinde bakan değişikliğine gidildiği, birçok bürokrat ve eğitim yöneticisinin değiştirildiği hatırlatıldı.

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM CİDDİ STRATEJİ GEREKTİRİYOR’

Açıklamada ayrıca, AKP iktidarının eğitime ayırdığı bütçenin çok düşük seviyede olması dolayısıyla ne ek kadro istihdamı, ne okullarda fiziki yenilenme sağlanabildiğine dikkat çekilirken, salgın koşullarında tam zamanlı yüz yüze eğitimi sürdürebilmek ciddi bir stratejiyi ve buna uygun ek bütçeyi zorunlu kıldığı vurgulandı. 

ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER SIRALANDI

“Tam zamanlı yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması hayati önemdedir” denilen açıklamada, bunu sağlamak için hayata geçirilebilecek acil tedbirler şöyle sıralandı:

1- Eğitim alanına bir an önce ek derslikler kazandırılmalıdır. Bunun için atıl durumdaki kamu binalarından ve kapanan özel okul binalarından yararlanılmalıdır. Dersliğe dönüştürülebilecek büyüklükteki okul yöneticisi odaları sınıf olarak kullanılmalıdır. Kapalı köy okulları hızla tadilattan geçirilerek açılmalıdır. Taşımalı eğitimdeki okullar, diğer okullardaki derslik ihtiyacını giderecek şekilde kullanılmalıdır. Sınıf mevcutları çok az olan ve birbirine yakın imam hatip okulları birleştirilmeli, açığa çıkan okullar akademik okullara dönüştürülmelidir.

2- İllerimizde çok sayıda okul “depreme dayanıklılığı güçlendirme çalışmaları” adı altında kapatılmış ve binlerce öğrenci başka okullara kaydırılmıştır. Güçlendirme çalışmaları bir an önce tamamlanmalı ve bu okullar açılmalıdır.

3- Okullardaki hijyen ortamı için bir an önce ihtiyaç olan sayı belirlenerek kadrolu yardımcı hizmet personeli ataması yapılmalıdır. İŞKUR üzerinden geçici görevlendirmelere son verilmelidir.

4- Ücretli öğretmen görevlendirmelerine son verilmeli ve ihtiyaç kadar öğretmen ataması bir an önce yapılmalıdır.

5- Kış aylarına girmeden, pencereler sağlıklı havalandırma ihtiyacına göre yenilenmelidir.

6- Ders süreleri azaltılmalı, öncelikle 30 dakikaya düşürülmelidir. Teneffüs saatleri aşırı yoğunluk olmayacak şekilde planlanmalıdır.

7- Okul öncesi için de ders süreleri düşürülmeli, öğretmenlere teneffüs hakkı tanınacak şekilde düzenlemelere gidilmelidir.

8- Halk eğitim merkezlerinde kursiyer yaş düzeylerinden dolayı bulaş riskinin daha yüksek olacağı düşünülmeli, mesafe kuralına uygun derslikler ayarlanmalıdır. Ders süreleri ve aralar benzer şekilde düzenlenmelidir.

9- MEB, bu tedbirlerin hayata geçirilebilmesi için ek ödenekleri ivedilikle sağlamalıdır. Yeni merkezi bütçede eğitime ayrılan payın, sıralanan tüm tedbirlere rahatlıkla yetecek bir düzeye çıkarılması sağlanmalıdır.

‘MEB, TARİHİ BİR GÖREVLE KARŞI KARŞIYA’

Açıklamanın sonunda “MEB, yüz yüze eğitimin devamını sağlamak gibi tarihi bir görevle karşı karşıyadır. Bu önemde yaklaşarak görevlerini yerine getirmek zorundadır. Eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler yeni bir kapanmanın her boyutta ortaya çıkaracağı derin kayıplara tahammül edemeyeceklerdir” denilirken, okullarda ortaya çıkan vakaların en az düzeye düşürülmesi ve sınıfların kapanmasının önüne geçilmesi gerektiği belirtildi.