Okmeydanı halkı çeteleşmeye karşı sokağa çıktı: 'Mahallemize sahip çıkacağız'

Okmeydanı’nda son dönemde yaşanan ev ve dükkan kurşunlamalarının ardından halk bugün sokağa çıktı. Mahalle halkının zarar gördüğü çetevari davranışlara karşı yapılan eyleme Türkiye İşçi Partisi, Halkevleri, HDP, HDK, SODAP, Komün Dergi, ve CHP MŞP Temsilciliği katıldı.07-01-2021 19:47

İleri Haber

Okmeydanı’nda halk uyuşturucu ve çeteleşmeye karşı bir kez daha sokağa çıktı. Yapılan açıklamada, “Mahallemizde yaşanan çetevari davranışları sergileyen herkesin karşısında olacağımızı, ne pahasına olursa olsun mahallemize sahip çıkacağımızı halkımıza ve kamuoyuna duyururuz” denildi.

Okmeydanı’nda son dönemde yaşanan ev ve dükkan kurşunlamalarının ardından halk bugün sokağa çıktı. Mahalle halkının zarar gördüğü çetevari davranışlara karşı yapılan eyleme Türkiye İşçi Partisi, Halkevleri, HDP, HDK, SODAP, Komün Dergi, ve CHP MŞP Temsilciliği katıldı.

Eylemde yapılan açıklamada, Çevrede yaşayan insanların dükkanları, evleri rastgele kurşunlanmış, bu pervasız hareketler sonucunda birçok insanımız zarar görmüştür. Bizler Okmeydanı’nın devrimci-demokrat-ilerici kurumları olarak bu durumun önüne geçmek üzere irademizi ortaya koyduğumuzu tüm halkımıza duyururuz” ifadeleri kullanılırken, Okmeydanı’nın devrimci geçmişi olan, çeşitli kültürlerin bir arada yaşadığı mahallelerden oluşan bir semt olduğu ve Okmeydanı’nda yaşayan herkes mahallelerine sahip çıkması gerektiği vurgulandı.

'MAHALLEMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ'

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Kürtler, Aleviler, Türkler ve daha birçok etnik kökenden halklar, yıllardır bu mahallelerde kardeşçe yaşamaktadır. Bu kardeşliğin bozulmasına asla izin vermeyeceğiz.

Mahallemiz dayanışma ve direniş kültürüyle tüm ezilen halkların gözünün üstünde olduğu, mücadelesiyle çoğu zaman örnek olmuş bir mahalledir. İşte bu birlik ve beraberliği kırmak içi iktidarın saldırıları doğrudan mahallemizi hedef almaktadır. İktidar operasyonlarla, ajanlaştırmalarla, baskı ve sindirme politikalarıyla halkı teslim alınmaya çalışsa da Okmeydanı halkı gereken cevabı her zaman vermiştir, şimdi de verecektir. Bizler Okmeydanı’nda yoğun mücadeleler ve ödenen bedellerle yaratılan tüm değerlere sahip çıkıyor ve mahallemizde gelişecek her türlü çeteleşmenin, yozlaşmanın karşısında en sert biçimde tavır alacağımızı bir kez daha söylüyoruz.

Buradan yola çıkarak; bundan sonra her hangi bir insana, her hangi bir esnafa, her hangi bir araca ya da her hangi bir eve sıkılmış her kurşunu tüm mahalle halkına yapılan bir saldırı olarak göreceğiz. Mahallemizde yaşanan çetevari davranışları sergileyen herkesin karşısında olacağımızı, ne pahasına olursa olsun mahallemize sahip çıkacağımızı halkımıza ve kamuoyuna duyururuz.”

POLİS BASKISI

Öte yandan eylem esnasında halk polis baskısıyla karşılaştı.