Okçuluk tesisi için 60 milyon TL ayıran AKP'li Şahinbey Belediyesi, kamu arazilerini satışa çıkardı

Geçtiğimiz günlerde okçuluk tesisi açmak için ayırdığı 60 milyon lira ile eleştiri konusu olan ve tepkiler sonrası kararından geri adam atan AKP'li Şahinbey Belediyesi, 'ihtiyaç' nedeniyle kamu arazilerini satışa çıkardı.14-10-2021 11:17

AKP'li Mehmet Tahmazoğlu tarafından yönetilen Şahinbey Belediyesi, kamu arazilerini satışa çıkardı. Okçuluk tesisi için ayırdığı 60 milyon TL ödenek ile eleştiri konusu olan belediye, ihtiyaç nedeniyle arazilerin satışa çıktığını söyledi.

Belediye, gazetelere verdiği ilanlar ile değeri 215 milyon TL olduğu belirtilen 28 adet kamu arazisini satışa çıkarırken, satışların Belediye Meclisi'nde toplu bir şekilde oylanması tepkilere neden oldu. AKP'li Meclis Başkan Vekili Cuma Güzel, 'kısıtlı imkanlarla hizmet vermeye çalıştıklarını ve vatandaşa hizmet götürebilmek için paraya ihtiyaç olduğunu' söyledi.

'PARSEL PARSEL SATACAKLAR'

Cumhuriyet'ten Bilal Çelik'in haberine göre satışın mevzuata uygun olmadığını belirten CHP'li Meclis Üyesi Uğur Kalkan ise karara tepki gösterdi. Söz konusu ilanları sosyal medya hesabından paylaşan Kalkan, "Hep merak ediyorsunuz; Şahinbey Belediyesi'nin kaynakları nedir diye. Bugün ulusal gazetelerde çıkan 2 ilan. Şahinbeyli hemşehrilerimizin 28 adet arsasını 'parsel parsel' satacaklar. Sadece bu arsaların bedeli 215 milyon lira. Kaynak yok aslında, Tahmazoğlu 'babalar gibi' arsa satıyor" dedi.

"Bu arsa fiyatlarının yüksekliğini sadece satarken değil, vatandaşın elinden alırken de düşünüyorsunuzdur inşallah" diyen Uğur Kalkan "Yani satarken kepçeyle, vatandaşın elinden alırken alırken kaşıkla mantığıyla hareket etmiyorsunuzdur umarım" ifadelerini kullandı.

İŞTE O İLANLAR

60 MİLYON LİRALIK TESİS PROJESİ İPTAL EDİLDİ

Şahinbey Belediyesi'nin 7 Ekim 2021 tarihli toplantısında 2022 mali yılı performans esaslı bütçesinin meclis üyeleriyle paylaşımı sırasında, bütçede, Orta Asya Vadisi (Otağlar ve Binicilik Tesisi) Projesi için ise 60 milyon TL ödenek ayrıldığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu projeye diğer partilerin üyeleri tepki gösterirken, olay medyaya da yansımıştı. 

Tepkiler sonrası Şahinbey Belediyesi de 10 Ekim'de ihalenin iptalini onaylayıp, 11 Ekim 2021 kamuoyuyla paylaştı. İptal gerekçesi ise, 'İhaleye Geçerli Teklif Veren İstekli Çıkmaması' olarak açıklandı.