OHAL’in kaldırılması dünya basınında nasıl yer buldu?

Dünya basını yeni AKP’nin yeni rejiminin yasa değişikliği ile OHAL’in baskıcı ortamının kalıcı hale geleceğini yazdı. The Guardian gazetesi “Boğucu korku iklimi” başlığını kullandı.20-07-2018 06:52

OHAL’in kaldırılması dünya basınında geniş yer buldu.

Dünya genelindeki önemli basın kuruluşlarının OHAL’in yalnızca adının kaldırılmasına ilişkin değerlendirmeleri şöyle oldu:

FRANSIZ LE MONDE

Fransız Le Monde’daki haberde, OHAL’in özellikle 15 Temmuz darbecilerini ve Kürt siyasi hareketini takip için kullanıldığına dikkat çekildi. Haberde, eleştirel gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının da OHAL sayesinde hedef alındığı kaydedildi. OHAL’in kaldırılmasının baskı ortamında herhangi bir değişiklik getirmeyeceğine dair endişelere yer verilen haberde, Meclis’e getirilen ‘anti-terör yasasının’ rolüne işaret edildi. Haberde, özellikle işten atmalara devam edilmesi, valilerin yetkilerinin arttırılması ve hedefteki bireylere seyahat kısıtlaması gibi maddelerin varlığına vurgu yapıldı.

LE FİGARO: SADECE İSMEN KALDIRILIYOR

Fransız Le Figaro’daki haberde de, Erdoğan rejiminin OHAL’i sadece ismen kaldıracağına yönelik endişeler kaydedildi. Haberde, AKP’nin Meclis’e getirdiği yeni düzenlemelerle OHAL’in uygulamalarının önemli bir kısmını devam ettireceğinin altı çizildi.

ALMAN DER SPİEGEL

Alman Der Spiegel dergisinin online versiyonundaki haberde ise, OHAL’in sonlanmasının iddia edildiği gibi herhangi bir değişim getirmeyebileceği gerçeğine işaret edildi. İki yıllık süreçte KHK’larla yapılan işten çıkarmalar, tutuklamalar, sürgünler ve baskılara değinilen haberde, tepki çeken yetkilerin yeni sistemde sona ermediği hatırlatıldı.

FİNANCİAL TİMES: KORKU İKLİMİ DEVAM EDİYOR

Britanya’da yayınlanan Financial Times’daki haberde ise, OHAL’de sadece darbe suçlamasıyla 75 bin kişinin tutuklandığı, 130 bin kişinin işten çıkarıldığı hatırlatıldı. Yeni düzenlemelerle OHAL’deki yetkilerin daha da genişletilmesinin hedeflendiğine dair muhalefetin görüşlerine dikkat çekildi.

İNGİLİZ THE GUARDİAN

The Guardian gazetesi ise “Boğucu korku iklimi, OHAL’in kaldırılmasına rağmen devam ediyor” başlığı kullanıldı. Cumhuriyet’in aktardığı habere göre gazetenin doğu muhabirlerinden Kareem Shaheen (Kerim Şahin) imzalı yazıda, “2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kaldırıldı, ancak Recep Tayyip Erdoğan muhaliflerin peşinde koşmakta kararlı görünüyor” ifadeleri kullanıldı.