OHAL'i 3 ay daha uzatma kararı

Afrin'e yönelik operasyon gündemiyle gerçekleştirilen MGK toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Suriye'nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı" belirtildi.17-01-2018 19:57

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında saat 15.20'de toplandı. 

4,5 saat süren toplantıda Afrin'e yönelik operasyon ve 19 Ocak'ta sona erecek olan OHAL'in 6. kez uzatılmasına ilişkin alınacak karar görüşüldü. Bozdağ, MGK'nın tavsiyesi doğrultusunda OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Açıklamada ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile "sınır güvenlik gücü" kurma kararı da eleştirilerek, "Türkiye'nin, sınırlarının hemen yanı başında bir terör koridoru oluşturulmasına ve bir terörist ordusu kurulmasına izin vermeyeceği, bu konuda gereken her türlü tedbirin alınacağı" belirtildi. 

'YPG'YE VERİLEN SİLAHLAR TOPLANSIN'

MGK bildirisinde ayrıca, "Sınır emniyetimizi tahkim etmenin yanı sıra vatandaşlarımız ile bölge halkının can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla ilk aşamada Suriye'nin batısından ülkemize yöneltilen tehditlerin bertaraf edilmesi için gereken adımların derhal ve kararlılıkla atılacağı vurgulanmıştır." ifadeleri yer aldı. 

ABD'nin SDG'ye silah yardımına da değinilen açıklamada, "Terör örgütlerinin ülkemize yönelik açık tehdidi söz konusu iken NATO çatısı altında ve ikili ilişkilerimizde müttefikimiz olan bir devletin, güvenliğimizi dikkate almadan teröristleri ortak ilan edip silahlandırması üzüntüyle karşılanmıştır. Suriye'de DEAŞ ile fiili mücadelenin büyük ölçüde tamamlanmış olması sebebiyle PKK/PYD-YPG terör örgütüne verilen silah, araç ve gereçlerin gecikmesizin toplanması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır." ifadeleri yer aldı.