OHAL Komisyonu'ndan Barış Akademisyenleri için ilk karar: AYM kararı yok sayıldı

OHAL Komisyonu'ndan Barış Akademisyenleri için ilk karar: AYM kararı yok sayıldı

Yıllardır hangi gerekçeyle ihraç edildiğini öğrenemeyen Barışa Akademisyeni Dr. Nail Dertli, OHAL Komisyonu'ndan ret kararı alan ilk kişi oldu.

Barış Akademisyenleri'nin "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bildirisine imza attığı için KHK ile ihraç edilen Dr. Nail Dertli'nin OHAL Komisyonu'na yaptığı başvuru 5 yıl sonra karara bağlandı. Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından ihraç kararlarının hak ihlali olduğuna karar verilse de OHAL Komisyonu'ndan "ret" kararı alan Dertli hakkında, üyesi olduğu Eğitim Sen Ankara 5 No'lu Şube tarafından bir açıklama yapıldı.

Verilen ret kararının Barış Akademisyenleri hakkındaki ilk karar olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Barış için Akademisyenler Bildirisine imza verdiği için AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden ihraç edilen üyemiz Nail Dertli'nin başvurusuna OHAL Komisyonu tarafından "RET" yanıtı verildi. BAK imzacıları hakkında verilen ilk karar oldu.Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz! #GeriDöneceğiz" ifadeleri yer aldı.

Barış için Akademisyenler Bildirisine imza verdiği için AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden ihraç edilen üyemiz Nail Dertli'nin başvurusuna OHAL Komisyonu tarafından "RET" yanıtı verildi. BAK imzacıları hakkında verilen ilk karar oldu.Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz! #GeriDöneceğiz pic.twitter.com/mPBXmMqoyj

— Eğitim Sen Ankara 5 (@ankara5nolu) October 28, 2021