'OHAL dönemindeki ihaleler neden 'ticari sır' olarak geçiştiriliyor?'

CHP'li Muharrem Erkek, OHAL dönemindeki ihalelerin mercek altına alınması gerektiğini belirtirken, AKP'nin geçiş ve uçuş garantileri verilen otoyol, köprü ve havalimanı ihalelerini neden ‘ticari sır’ olarak sakladığını sordu.19-07-2020 10:10

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 15 Temmuz'un ardından 2 yıl süren olağanüstü hal (OHAL) dönemindeki ihalelerin mercek altına alınması gerektiğini belirtti. Erkek, OHAL dönemindeki ihalelerin incelenmesini isterken, TBMM Başkanlığı’na konuya ilişkin araştırma komisyonu kurulmasına yönelik önergesi verdi.  Erkek soru önergesinde, “İktidarın istisnai bir uygulamayı olağan hale getirerek ihaleleri rant aktarımı olarak kullandığı iddia edilmektedir. OHAL döneminde de bundan geri durulmamıştır” ifadelerini kullandı.

OHAL döneminin pek çok açıdan tartışmalı olduğuna dikkat çeken Erkek, FETÖ ile mücadele gerekçesiyle ilan edilmesine karşın OHAL’in iktidarın keyfi rejimine dönüştüğüne işaret etti. Bu süreçte muhalif avının yaşandığına vurgu yapan Erkek, OHAL sürecinde demokratik uygulamalara aykırı biçimde referandum ve seçimlerin de yapıldığını da hatırlatarak, OHAL sürecinde yaşanan hukuksuzlukların ayrıntılı denetim, araştırma ve soruşturmalara konu olmasının yanı sıra bu dönemde gerçekleştirilen ihalelerin de özel olarak incelenmesi gerektiğine işaret etti.

'13 SIRA BİRDEN GERİLEDİ'

Türkiye’nin 2019 yılında açıklanan yolsuzluk algı endeksinde bir yıl içinde 13 sıra birden gerilediğini kaydeden Erkek, “2013-2019 yılları arasında en çok düşüş yaşayan üç ülkeden biri olan Türkiye’nin, bu sürede 38 sıra gerilediği de dikkat çekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

'NEDEN SIR OLARAK SAKLANIYOR?'

“Demokrasinin temelinde, vergi veren yurttaşın, bunların nereye harcandığını sorgulayabilmesi yatmaktadır” diyen CHP’li Erkek sözlerini şöyle sürdürdü: Eğer iktidar, halkın vergisini yine halk için harcıyorsa halka hesap vermekten neden kaçınsın? Sayıştay raporlarını neden gizlesin? Bir iktidar, yandaşlara kaynak aktarmıyorsa, ekonomi çakılırken dolarla geçiş ve uçuş garantileri verilen otoyol, köprü ve havalimanı ihalelerini ticari sır olarak saklama gereği duyar mı.

Kamu İhale Yasası’nda düzenlenen doğal afet, salgın hastalık gibi öngörülemeyen olaylarda ihalenin ivedilikle yapılmasına ilişkin istisnanın iktidar tarafından olağanlaştırıldığını kaydeden CHP’li Erkek, “İktidarın istisnai bir uygulamayı olağan hale getirerek ihaleleri rant aktarımı olarak kullandığı iddia edilmektedir. OHAL döneminde de bundan geri durulmamıştır” dedi.

'İHALELER YANDAŞLARA GİDİYOR'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kamu ihalelerine yönelik iddialar için Meclis araştırması talep etti. Özel, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, son 5 yıldaki yapım ihalelerinin parasal değer olarak yüzde 27’sinin iktidara yakınlıklarıyla bilinen 5 inşaat şirketine verildiğine dikkat çekti. Bu ihaleler verildikten sonra proje bedelleri artırılarak kamunun zarara sokulduğu iddiası başta olmak üzere tüm usulsüzlük iddialarının araştırılmasını isteyen Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Ne yazık ki son 18 yılda kamu ihalelerinde hem ihale hem de uygulama aşamasında şeffaflık neredeyse tümüyle ortadan kalkmıştır. Hangi projelerde ne kadar keşif artışı yapıldığı, hangi projenin ne kadarlık bir harcamayla tamamlandığı konusunda kamuoyuna yeterince bilgi verilmemektedir. Sayıştay’ın denetiminin etkinliğini yitirmiş olması, hazırlanan denetim raporlarının da sansürden geçirildikten sonra TBMM’ye sunulması gibi nedenlerle kamu ihaleleriyle kamunun ne ölçüde bir zarara uğratıldığı bilinmemektedir.”