Öğretmenlere 2018'de verilen 'müjde' hâlâ beklemede

CHP'li Sezgin Tanrıkulu öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 yapılması için Meclise kanun teklifi sundu.22-11-2020 17:14

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 yapılması için Meclis Komisyonu'na kanun teklifi sundu. Öğretmenlerin 3000 olan ek göstergelerinin 3600 yapılması için Meclise 2018'den beri verilen kanun tasarısı hala bekletiliyor. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanıp Meclise sunulan kanun tasarısı 2018 cumhurbaşkanlık seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vaatleri arasındaydı. Seçilmesi durumunda 'İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda milli eğitimle ilgili birçok reform ve yenilik yapacağını vaat eden AKP'li Cumhurbaşkanı henüz Meclise göstergeler için bir tasarı sunmadığı gibi 2018 yılında verilmiş ve her yıl düzenlenerek sunulan tasarıyı meclisten geçirmiş değil.

CHP'li Tanrıkulu Meclise sunmuş olduğu kanun tasarısında ''Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan öğretmenlerin maaşlarında büyük oranda azalma meydana gelmektedir. Fiilen görev yapılan süre içerisinde verilen ek ders ücretleri ve ek ödemeler, emekli keseneklerine yansıtılmadığı ve emeklilikte ek ders ücreti alınmadığı için emekli olan bir öğretmenin aldığı maaş ile görev yapan bir öğretmenin aldığı maaş arasındaki fark büyüktür. Bu ücret farkı sebebi ile pek çok öğretmen emekliliği haketmiş olmalarına rağmen emekli olamamaktadır.'' dedi.