Öğrenciler üniversiteyi işgal etti

Öğrenciler bütçe kesintisi ve çalışma şartlarını protesto etmek amacıyla üniversiteyi işgal etti.29-09-2018 08:23

Fotoğraf: AA / Abdullah Aşıran

Hollanda'da öğrenciler, çeşitlilik, çalışma şartları ve eğitim seviyesine fazla önem verilmediği gerekçesiyle eylem yaptı.

BÜTÇE KESİNTİSİ VE ÇALIŞMA ŞARTLARI PROTESTOSU

Başkent Amsterdam'da, yüzleri maskeli bir grup öğrenci, hükümeti ve Amsterdam Üniversitesi'ni (UVA) protesto amacıyla üniversiteye ait bir binayı işgal etti. Eyleme katılan ve yürüyüş yapan öğrenciler, 'Ulusal Eylem Haftası' dolayısıyla üniversitelerin bütçesinde yapılan kesintileri ve çalışma şartlarını protesto etti.

'MÜCADELE ET, EĞİTİM BİR HAKTIR'

Sputnik'te yer alan habere göre üniversite önünde toplanan öğrenciler, binanın girişlerini kapatarak, 'Eğitim için yürüyüş' ve 'Bunu yapamazsınız' pankartları açarak, 'Dayanışma zamanı" ve 'Mücadele et, eğitim bir haktır' sloganları attı. Öğrencilerin eyleme son vermesini isteyen Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema'nın çabaları yetersiz kalınca, öğrencilerin direnmesine rağmen bina akşama doğru polis tarafından boşaltıldı.

NE OLMUŞTU?

Ulusal Öğrenci Sendikaları Konfederasyonu'nun (LSVb) çağrısıyla harekete geçen öğrenciler, pazartesi günü 6 farklı kentte bulunan 11 üniversitede, öğretim görevlilerinin de destek verdiği ulusal eylem başlatmıştı.