Öğrenciler barınma hakları için nöbette: 'Kalacak yer bulamadığımıza inanamıyoruz!'

“2021 yılında hala kalacak yer bulamadığımıza inanamıyoruz!” başlığıyla yapılan açıklamada, “Sıra arkadaşlarımızın üniversite önünde uyuyarak başlattığı ve dün yine arkadaşlarımızın sokakta kalarak devam ettirdiği anlamlı protesto, öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmek için çok önemli bir adımdı. Ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor” denildi. Mersin'de de öğrenciler protestolara başladı. Öğrenciler sahilinde, “Hiçbir öğrenci yalnız kalmayacak”, “Yurt sorunu şöyle çözülebilir: Yurt yaparak” yazılı pankartlarla tepki gösterdi.20-09-2021 22:11

İzel Sezer-Ersan Kınık

Kısıtlı yurt imkanları ve fahiş ev kiraları dolayısıyla öğrenciler, her gün saat 21.00-24.00 saatleri arasında parklar ve meydanlarda Akşam Nöbeti'ne başladı. 

Birçok öğrenci İstanbul Yoğurtçu Parkı'nda, İzmir Büyükpark'ta ve Mersin Marina Sahilinde dövizleriyle Akşam Nöbeti'ne katıldı. 

İzmir / Bornova Büyükpark

AKADEMİSYEN GÜRCANLI: YURTLAR YETERSİZ

İTÜ akademisyeni Gürkan Emre Gürcanlı da öğrencilerin barınma hakkı için tuttuğu nöbete destek vermek için parkta. 

BAŞARIR: SARAYLARI YURT YAPACAĞIZ 

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır da Yoğurtçu Parkı'nda öğrencilerle bir araya geldi. Başarır, İleri Haber'e yaptığı açıklamada, Beştepe'deki ve Marmaris'teki sarayları, iktidara geldiklerinde öğrenci yurdu yapacaklarını söyledi. 

 

 

Son zamanlarda konut kiralarındaki fahiş ücret artışları göze çarparken, bu zamlar birçok şehirde yüzde 50’yi aşmış durumda. Bu nedenle Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamayan üniversite öğrencileri, konut kiralarındaki artış ve yurtların pahalılığı nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle yüz yüze geldi.

Tüm bu koşulları protesto eden yurttaşlar ise “Barınamıyoruz Hareketi”ni kurdu. Hareket, kira fiyatları başta olmak üzere yurt ve pansiyon ücretlerin de protesto ediyor. “Barınamıyoruz” diyen öğrenciler, Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda protesto başlatarak barınma haklarını talep ettiklerini söylemişti.

Öğrenci Sendikası da yetkililer barınma sorununu çözene kadar her gün 21.00-24.00 saatleri arasında parklarda ve meydanlarda Akşam Nöbeti tutulacağını duyurdu.

“2021 yılında hala kalacak yer bulamadığımıza inanamıyoruz!” başlığıyla yapılan açıklamada, “Sıra arkadaşlarımızın üniversite önünde uyuyarak başlattığı ve dün yine arkadaşlarımızın sokakta kalarak devam ettirdiği anlamlı protesto, öğrencilerin barınma sorununa dikkat çekmek için çok önemli bir adımdı. Ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor” denildi.

Öğrenci Sendikası, “Tüm Türkiye'yi öğrencilerin yanında olmaya çağırıyoruz!” ifadeleriyle nöbetlere destek çağrısı da yaptı.

MERSİN’DE DE ÖĞRENCİLER SAHİLDE ‘BARINAMIYORUZ’ NÖBETİNDE

Mersin’de de öğrenciler sahilde kira zamlarını ve yurt ücretlerini sahilde protesto etti. Marina sahilinde “Hiçbir öğrenci yalnız kalmayacak”, “Yurt sorunu şöyle çözülebilir: Yurt yaparak”, “Bu kiraları nasıl ödeyeceğiz?” yazılı pankartlarla oturan Öğrenci Sendikası üyeleri, en temel hakları olan barınma ihtiyaçları için sessiz kalmamakta ısrarcı olduklarını dile getirdiler.

Eylemlerinin ardından açıklama yapan Öğrenci Sendikalı İpek Arapoğlu, “Yurtların yetersizliği yetmezmiş gibi fahiş kira artışları karşısında gerçekten şoktayız. Yıl 2021 ancak en temel hakkımız olan barınma ihtiyacımızın karşılanamamasına inanamıyoruz. Üstelik ülke genelinde ihtiyaç fazlası yüz binlerce konut olduğunu da biliyoruz. Yıllardır okurken çalışmak zorunda kaldık artık çalışsak bile yetmesi mümkün değil” dedi.

‘DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Mersin’in en fazla kira artışı ile rekor kırdığını hatırlatan Arapoğlu, “Biz üniversite öğrencileri evlerde değil nitelikli ücretsiz devlet yurtlarında kalmak istiyoruz ve bu sorunu çözmenin yurt yapmak kadar basit olduğunu söylüyoruz. Kira konusunda sorun yaşayan, bizi haklı bulan tüm yurttaşlarımızı, derslerine sağlıklı gelmemizi isteyen tüm öğretmenlerimizi dayanışmaya çağırıyoruz. Taleplerimiz yerine getirilene kadar pek çok ilde nöbetimiz devam edecek” diyerek çağrı yaptı.