ODTÜ’de rektör iş başında, 'Truva atı KYK inşaatı' başladı

ODTÜ kampüsü sınırları içerisinde 40 bin metrekarelik ağaçlık alanın 49 yıllığına bedelsiz olarak KYK'ya tahsis edilmesinin ardından 'Truva atı KYK inşaatı' başladı.16-05-2019 13:03

İleri Haber

Rektörlük aracılığıyla parsel parsel tahsis yapılarak bir bölüşüm sürecinin parçası haline getirilen ODTÜ’de talan devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, rektörlüğün ODTÜ'nün 40 dönüm arazisinin 49 yıllığına yurt yapımı için Kredi Yurtlar Kurumu’na vermesinin ardından, ODTÜ’nün yeşil aksını parçalayacak olan ve ideolojik olarak ODTÜ geleneğine zarar vermeyi amaçlayan ‘Truva atı KYK inşaatının başladığını bildirdi.

KYK İnşaatı’nın başladığı ODTÜ Kent alanı ile Teknokent Spor Salonu arasında kalan arazide, uzmanların tespitine göre yaklaşık 4 bin ağaç ve onlarca canlı türü olduğunu bildiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “ODTÜ’yü ideolojik olarak parçalamalarına ve ağaç katliamına izin vermeyeceğiz. Her türlü hukuksal süreç dahil olmak üzere ODTÜ geleneğini sahipleniyoruz. Tüm ODTÜ'nün haykırdığı gibi bir daha söyleyelim, Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamaz” diyerek tepki gösterdi.

'KÖK ODTÜ’YE REKTÖR OLAMAYACAĞINI BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR'

Konuyu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı davalarımız devam ederken, ODTÜ’yü geleneğinden uzaklaştırmaya, parsel parsel tahsise devam eden Verşan Kök, ODTÜ’de Truva atı olacak KYK yurdu ile bir kez daha ODTÜ’ye rektör olamayacağını gösterdi. Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin boykotunun ardından KYK yurdunun inşaatı başlatılmıştır. ODTÜ’nün ekolojik ve  yönetim bütünlüğünü bozacak ODTÜ’nün bağrına saplanacak bu hançeri reddediyoruz. Her türlü hukuksal süreç dahil olmak üzere ODTÜ geleneğini sahipleniyoruz. Bu hançerin konulması sürecinde meslektaşlarımızın görev almamasının kamusal bir görev olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Verşan Kök’ün KYK ile açtığı yol ODTÜ’nün yolu değildir. Bu yurt iktidarın ODTÜ geleneğini yok edecek Truva atının mekansallığıdır.”

'TÜM ODTÜ'NÜN HAYKIRDIĞI GİBİ BİR DAHA SÖYLEYELİM, VERŞAN KÖK ODTÜ'YE REKTÖR OLAMAZ!'

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“ODTÜ'de uzun süredir takip ettiğimiz KYK'nın kendi yönetiminde olacak yurt yapımı için inşaata başlanmak üzere. Verşan Kök, öğrencisinin ve akademisyenlerinin üstüne polis ordusuyla saldıran, ODTÜ'nün özgür ve yaratıcı ortamından nasibini almamış bir atanmış olarak rektörlüğün önünde yüzlerce öğrenci boykottayken bile durmamış, KYK yurdu için çalışmaları başlatmıştır. Yurt inşaatı için üstelik onlarca canlı türünün barındığı, sulak bir kavaklık alanda ağaçların katledileceği, canlıların evsiz kalacağı bir alan seçilmiş durumda. Tek sayfalık bir protokolle 49 yıllığına bedelsiz olarak bu alanı tahsis eden Kök, ODTÜ'yü parsel parsel pazarlayacağını da göstermiştir. ODTÜ'nün orman bütünlüğüne, arazi bütünlüğüne ve kentsel yaşam bütünlüğüne zarar verecek bu proje aynı zamanda yönetiminin KYK'da olması nedeniyle yönetsel bütünlüğüne de ağır bir darbe olacaktır. Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamayacağını uzun süredir kanıtlamıştır. ODTÜ'yü yönetemeyecekse KYK'nın eline bırakacağına istifa etmesi gerekmektedir.”