ODTÜ öğrencileri boykotta: Polis, şiddet, nefret varsa, ders yok!

ODTÜ'de Onur Yürüyüşü'ne yönelik polis saldırısının ardından ODTÜ'lü öğrenciler dersleri boykot ediyor.14-05-2019 10:54

ODTÜ'de yapılmak istenen 9. Onur Yürüyüşüne yönelik polis saldırısının ardından ODTÜ'lü öğrenciler, üniversitedeki baskı, şiddet ve nefrete karşı dersleri boykot etme kararı aldı. Öğrenciler fakülte ve bölüm binalarında bir araya gelerek dersleri boykot ediyor.

ODTÜ öğrencileri, polisin okula girmemesi, ODTÜ’nün gelenekselleşen Onur Yürüyüşü, Devrim Yürüyüşü gibi değerlerine sahip çıkılması ve ODTÜ Rektörü Verşan Kök'ün istifa etmesini talep ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ODTÜ'ye destek için yürüyüş düzenledi. 

Boykota hocalar da destek verdi. 218 öğretim üyesinin imzaladığı açıklama şu şekilde:

10 Mayıs Cuma günü kampüsümüzde yaşananlar hepimizi derinden üzmüştür.

Öğrencilerimizin ve meslektaşlarımızın maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz.

Cuma günü yaşananlar kampüsümüzün güvenliği ve barışı için kolluk kuvvetlerine değil ODTÜ bileşenlerine, özellikle de öğrencilerimizin sağduyulu tavrına güvenilmesi gerektiğini bir kez daha göstermiştir.

Akademik kurumlar her türlü düşüncenin özgürce ifade edilebildiği, eğitim ve araştırma faaliyetlerinin özgürce gerçekleştirildiği ortamlardır. Bunu sağlamak da üniversite yöneticilerinin en temel görevleri arasındadır.

Köklü bir geleneğe sahip olan ODTÜ’de, Üniversitemizin yöneticilerine bu sorumluluklarını hatırlatır, özeleştiri başta olmak üzere gereken adımları derhal atmalarını kendilerinden talep ederiz.

ODTÜ Öğretim Elemanları