ODTÜ direnişi sonuç verdi: Şantiye binaları yıkılıyor

Çankaya Belediyesi, ODTÜ'ye kaçak şekilde yapılmak istenen KYK yurdu inşaatının şantiye binalarını ve inşaat alanı etrafına örülen çitleri kaldırmak için harekete geçti.08-08-2019 09:21

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) kaçak şekilde yapılmak istenen ve ağaç katliamlarına sebep olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu için yaklaşık 3 ay süren direniş sonuç verdi. Ankara Çankaya Belediyesi ekipleri dün sabah alana giderek yıkım sürecini başlatmak için tutanak tuttu.

ODTÜ’de tartışma yaratan ve protestolara neden olan KYK yurdu projesi için bir ay önce ağaçlar kesilmiş, ağaçları savunmak isteyen ODTÜ bileşenleri polis saldırılarına maruz kalmıştı.

ODTÜ Rektörlüğü'nün devretme yetkisi bulunmayan bir araziyi KYK’ye devretmesi ve inşaatın ruhsatının olmaması nedeniyle alan çitlerle çevrildi ancak direniş nedeniyle hiçbir faaliyet yapılmadı. Araziyi devretme yetkisine sahip olan ODTÜ Geliştirme Vakfı ise araziyi KYK’ye devretmeyeceğini açıklamadı. Bu gelişmenin ardından Çankaya Belediyesi harekete geçti.

YIKIM SÜRECİNİ BAŞLATMAK İÇİN TUTANAK TUTULDU

Birgün'den Dilek Yeğin'in haberine göre, belediye ekipleri 30 gün önce mühürlenen inşaatın ruhsat alma süresi dolduğu için dün sabah alana kontrole gitti. Yıkım sürecini başlatmak için tutanak tutan ekipler rektörlük, valilik ve belediyeye konu hakkında bilgi verdi.

İmzalanan protokolde yer alan "ağaçlar taşınacaktır" ibaresine rağmen kesilen ağaçların yerine yıkımın ardından yeni ağaçlar dikilmesi planlanıyor. ODTÜ Rektörlüğü ve KYK’nin yurt için başka bir alanda çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor.