ÖDP'de başkanlar kurulu dönemi

ÖDP'de başkanlar kurulu dönemi

ÖDP 8. Olağan Kongresi bugün Ankara'da tamamlandı. Eş başkanlık yerine, başkanlar kurulu diye adlandırılan 5 sözcünün seçildiği kongrede konuşan Alper Taş, bölgede süren savaşın ve anayasa tartışmalarının başkanlık rejimine hazırlık için sürdürüldüğünü söyledi ve “Bizim demokrasimiz kardeşliği, demokrasiyi paylaştığımız Gezi demokrasisidir” dedi. 

“BİZİM DEMOKRASİMİZ GEZİ DEMOKRASİSİDİR”
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 8. Olağan Genel Kongresi "Birlikte başaracağız" sloganıyla Ankara'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleşti. Kongre, gençlerin marş ve sloganlarla salona girişiyle başladı. Evrensel'in haberine göre açılış konuşmasını yapan ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, AKP hükümetinin ortaya attığı anayasa tartışmasının aslında başkanlık rejimi tartışması olduğunu söyledi. Ortada zaten fiili bir başkanlık rejiminin olduğunu belirten Taş, Erdoğan'ın hem cumhurbaşkanı, hem başbakan, hem diyanet işleri başkanı olmak istediğini dile getirdi. ÖDP'nin temsili demokrasiyle yetinemeyeceğini belirten Taş, “Bizim demokrasimiz Paris Komünü, Sovyetlerdeki işçi-köylü demokrasisi ve Türkiye'deki Fatsa demokrasisidir. Bizim demokrasimiz kardeşliği, demokrasiyi paylaştığımız Gezi demokrasisidir” dedi.

“KÜRT HALKINI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”
Sur ve Cizre başta olmak üzere bölgede aylardır devam eden savaşa ilişkin de konuşan Taş, Erdoğan'ın bu savaşı kazanması halinde başkanlık sistemini ilan edeceğini söyledi. “Bu savaşta Saray'ın yenilmesini istemek başkanlık sistemini istememektir” diyen Taş, her ulus gibi Kürt halkının da kendi statüsünü kazanması gerektiğini söyledi. Taş, eşitlik mücadelesinde Kürt halkını yalnız bırakmayacaklarını dile getirdi. Türkiye'de solun toplumsal zemininin zayıf olduğunu savunan Taş, “Önümüzdeki dönem sınıf hareketi denilince akla gelen parti ÖDP olacaktır” dedi.

DİSK VE TMMOB BAŞKANLARI KONUŞTU  
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, emekçilerin kıdem tazminatlarının bireysel fona devredilmek, kiralık işçilik tasarısıyla işçilerin ortaçağ köleleri gibi satılmak istendiğini söyledi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, AKP hükümetlerinin 13 yıllık iktidarı boyunca bir katliamlar ülkesi yaratıldığını belirtti.

DEMİRTAŞ: DAYANIŞMANIN ÖTESİNE GEÇME VAKTİ
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkların yıllarca emperyalist müdahale ve ulusal gericilik arasında seçim yapmak zorunda bırakıldığını söyledi. Türkiye tarihinin katliamlar olduğu kadar aynı zamanda da direnişler tarihi olduğunu kaydeden Demirtaş, acımasız bir savaşın sürdüğü bir noktada ilericilerin demokratların, sosyalistlerin ve yurtseverlerin sözün dışında bir şey söylemesi gerektiğini ifade etti. “Önümüzdeki yüzyılı nasıl yaşayacağımızı bizim dışımızdaki güçlerin pervasızca belirlemeye çalışmasına izin veremeyiz” diyen Demirtaş, “SYRIZA'dan, Latin Amerika'dan, Avrupa'dan dayanışma ilişkilerimiz var. Ancak HDP ya da Kürt hareketinin ÖDP ile ilişkisi dayanışmanın ötesine geçmelidir. Alper başkanın dediği gibi; Bu kadar örgütlü, güçlü ve direngen yapısına rağmen bu hareketlerin AKP'yi yıkamamış olması bizim eksikliğimizdir” şeklinde konuştu. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da “Onlar koalisyonlarını nasıl yeniden gözden geçiriyorlarsa, bizlere düşen de kendi koalisyonlarımızı yeniden gözden geçirip güçlendirmektir” diye konuştu.Parti Meclisi toplantısı için Ankara'da bulunan HTKP Genel Başkanı Erkan Baş ve HTKP Merkez Komite Üyesi Metin Çulhaoğlu da kongreye katılarak ÖDP'ye dayanışma duygularını yazılı bir mesajla iletti. HTKP yöneticileri devam eden Parti Meclisi toplantıları nedeniyle kongreden erken ayrılmak durumunda kaldı.  

ÖDP'DE BEŞ SÖZCÜ DÖNEMİ
ÖDP'de 8. Kongre'yle birlikte bir yenilenmeye de gidildi. Bir önceki kongresinde eş başkanlık sistemine geçen ÖDP, bu kongresinde ise 5 kişilik bir başkanlar kurulu kurdu. Kurula seçilen isimler şöyle; Alper Taş, Önder İşleyen, Pelin Bektaş, Sema Yazan Özçetin ve Çiçek Çatalkaya.