O 'uyanık', arazi rantını tane tane anlattı: 'KİPTAŞ'a bir değil, iki arazi sattım'

Araziyi alan ve yeniden KİPTAŞ’a satan Atmaca Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’a konuştu. Atmaca, KİPTAŞ’a 1 değil 2 arazi sattığını söyledi.02-06-2021 13:31

İBB Başkanı İmamoğlu’nun, “KİPTAŞ Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım diye yönetim kurulu kararı alıyor. Bir gün sonra, bu arsayı bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Ertesi gün KİPTAŞ 47 milyon dolara bu arsayı o uyanıktan satın alıyor” şeklinde bahsettiği arsayı alan Atmaca Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, İmamoğlu’nun açıklamalarını doğruladı. Atmaca, KİPTAŞ’a bir değil, iki arsa sattığını söylerken, “Benim araziyi alış maliyetimin düşük olması benim bunu ucuza satmam anlamına gelmez ki. Ben bu arsaları satılması gereken değere sattım” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2016 yılında İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (KİPTAŞ) Başakşehir’de aldığı arazide 36 milyon dolar kamu zararı olduğunu açıklamış ve “KİPTAŞ Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım diye yönetim kurulu kararı alıyor. Bir gün sonra, bu arsayı bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Ertesi gün KİPTAŞ 47 milyon dolara bu arsayı o uyanıktan satın alıyor. 36 milyon dolar arada fark var” demişti.

Araziyi alan ve yeniden KİPTAŞ’a satan Atmaca Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’a konuştu. Atmaca, KİPTAŞ’a 1 değil 2 arazi sattığını söylerken, İmamoğlu’nun bahsettiği kısım ile ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

“Arazilerden biri 78 bin metrekare civarında. Diğeri de 30 bin metrekare. Bunlar toplamda 100 küsür bin metrekarelik 2 arazi. KİPTAŞ’a sattığım 30 bin metrekarelik araziyi 2014 yılında aldım. Diğerinin de yarısını 2015’te aldım. Kalan yarısını almadım, daha sonraki kararıma göre hareket edeceğim bir sistemde bıraktım. İşte Ekrem Bey’in bahsettiği arazi, daha sonraki kararıma göre hareket edeceğim bir sistemde bıraktım dediğim arazi.”

5-6 YILA YAYILMIŞ BİR SÜREÇ VAR’

Arsayı, İmamoğlu’nun bahsettiği sürede nasıl alıp sattığına ilişkin de konuşan Atmaca, “Ben bahsedilen arazinin yarısını zaten almıştım. Dediğim gibi, diğer yarısını da ihtiyaç duyarsam gelecekte alırım diye düşünmüştüm. Baktığımız zaman, cımbızla çektiğimiz zaman, 4 gün önce alınmış bir şey var ama 5-6 yıla yayılmış bir süreç var” dedi.

‘SATILMASI GEREKEN DEĞERE SATTIM’

4 günde 36 milyon dolar kar edip etmediği sorusunu da yanıtlayan Atmaca, satışın tamamının TL üzerinden yapıldığını öne sürdü. Satışla ilgili bir hukuksuzluk olmadığını da söyleyen Atmaca, “Benim araziyi alış maliyetimin düşük olması benim bunu ucuza satmam anlamına gelmez ki. Ben bu arsaları satılması gereken değere sattım” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu önceki gün, Tuzla’daki KİPTAŞ projesinin açılışında yaptığı konuşmada, şunları söylemişti:

“KİPTAŞ Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım diye yönetim kurulu kararı alıyor. Bir gün sonra, bu arsayı bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Ertesi gün KİPTAŞ 47 milyon dolara bu arsayı o uyanıktan satın alıyor. 36 milyon dolar arada fark var. Kim bu uyanık? Onların da kayıtları var. Kim bu yönetim kurul kararını alanlar? Onların da kayıtları var. Bunu alıyoruz KİPTAŞ olarak. Bir önceki yönetim. Proje yapıyoruz, 300-400 konut. KİPTAŞ’ın önünde maketi yapılıyor. KİPTAŞ’ın önünde. Şu anda girişte. ‘Kaldırmayın' dedim, ‘Bu sürekli burada duracak.' Böyle kocaman bir maket, 400 küsur konut. Biz yönetimi aldıktan birkaç ay sonra, ‘Yeşil alan yaptık' diye karar alınıyor İBB Meclisi'nde” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu önceki gün, Tuzla’daki KİPTAŞ projesinin açılışında yaptığı konuşmada, önceki dönemde yani İBB AK Parti yönetimindeyken İBB iştiraki olan KİPTAŞ’ın Başakşehir’deki bir projesinde 36 milyon dolar kamu zararı olduğunu söyledi. İmamoğlu, “KİPTAŞ Başakşehir’deki şu arsayı satın alacağım diye yönetim kurulu kararı alıyor. Bir gün sonra, bu arsayı bir uyanık 11 milyon dolara alıyor. Ertesi gün KİPTAŞ 47 milyon dolara bu arsayı o uyanıktan satın alıyor. 36 milyon dolar arada fark var. Kim bu uyanık? Onların da kayıtları var. Kim bu yönetim kurul kararını alanlar? Onların da kayıtları var. Bunu alıyoruz KİPTAŞ olarak. Bir önceki yönetim. Proje yapıyoruz, 300-400 konut. KİPTAŞ’ın önünde maketi yapılıyor. KİPTAŞ’ın önünde. Şu anda girişte. ‘Kaldırmayın' dedim, ‘Bu sürekli burada duracak.' Böyle kocaman bir maket, 400 küsur konut. Biz yönetimi aldıktan birkaç ay sonra, ‘Yeşil alan yaptık' diye karar alınıyor İBB Meclisi'nde.”