O ilçenin sakinleri her yağmurda ‘taşınıyor’

Çarpık kentleşmenin neden olduğu olay sonrası ilçe sakinleri her yağışta aynı durumun yaşanacağı endişesiyle eşe dosta ‘taşınıyor’.17-09-2018 06:47

İstanbul Sütlüce’de bir binanın çökmesiyle sonuçlanan olayın yankıları devam ediyor. Mahalleliler her yağmurda benzer olayın yaşanacağından endişe ederek evleri boşaltıyor.

Sütlüce’de, Temmuz ayında inşaat temel kazısı sırasında istinat duvarı çöktü, Fuadiye Çıkmazı Sokak’ta çatlaklar ve çökmeler oluştu. Yıkılan binanın hemen yanındaki 17 daireli Çetin Apartmanı’nda ise çatlaklara rağmen halen 9 aile oturmaya devam ediyor.

‘YAĞMUR YAĞINCA EŞE DOSTA GİDİYORUZ’

Hürriyet'ten Özgür Altuncu'nun haberine göre, bir apartmanın 3’üncü katında oturan Ayşe Hatun önlerinde çöken yolu göstererek  "Yağmur yağınca çoluk çocuğu alıp, toplanıp eşe dosta gidiyoruz" dedi.

‘BELEDİYE SÖZ VERDİ YARDIM İÇİN AMA KİMSE YARDIM ETMEDİ’

Adını vermek istemeyen bir başka bina sakini ise “Korkuyoruz ama yapacak bir şey yok” dedi. 2 çocuklu Katibe Akyüz de “Belediye söz verdi yardım için ama kimse yardım etmedi. Yağmur yağdığı zaman bu yol çöküyor. Çok yağmur yağdığı zaman kız kardeşime gidiyorum” diye konuştu.

MAHKEMEYE GİTMEK İÇİN BELEDİYE KARARI BEKLENİYOR

Daha önce boşaltılan bölgedeki binaların tamamında oturanlar var. Boş olan dairelerin camlarında da kiralık ilanları asılı. Çöken binanın yanındaki otel inşaatının sahibi Şükran Aral çalışmalarını tamamlayamadıklarını söyleyerek, mahkemeye gitmek için belediyeden çıkacak raporu beklediklerini söyledi. Çevre binalardaki daire sahipleri de aynı raporun ardından dava açmaya hazırlanıyor.