Nurtepe'de devlet-mafya-sermaye ilişkilerine karşı eylem

Nurtepe-Güzeltepe Emek ve Demokrasi Güçleri, Türkiye gündeminden düşmeyen devlet mafya ve sermaye ilişkilerine karşı bir basın açıklaması yaptı.05-06-2021 20:24

İstanbul'da Nurtepe-Güzeltepe Emek ve Demokrasi Güçleri, Türkiye gündemine suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamaları sonrası oturan devlet-sermaye-mafya ilişkileriyle ilgili bir basın açıklaması düzenledi. 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Son günlerde, bizler için malumun ilanı olan, sermaye-mafya ve devlet arasındaki kirli ilişkiler, bir kez daha Türkiye halklarının gözleri önünde ifşa olmaktadır. Uluslararası uyuşturucu ticareti, kara para, yolsuzluklar ile kendi hukuklarını dahi çiğneyerek, sermayeye para pompalamaya devam etmektedirler. 
 

1996’da Susurluk’ta bir trafik kazasıyla ortaya çıkan içiçelik bu kez bir mafya liderinin videolarıyla gündeme geldi. O gün suçluları yargılamayan ve koruyan devlet, daha büyük yöneteme kriziyle karşı karşıyadır. Mesele basit bir mafya liderinin bir tripod bir kamera algısının ötesinde birbirine göbekten bağlı sermaye kliklerinin arasındaki hesaplaşmadır. Artık devlet mafyalaşmış, mafya da devletleşmiştir. Ki mafyanın asıl görevi her dönem, işçilerin, emekçilerin, halkların mücadelesini bastırmaktır, terör estirmektir. Bizzat kendi ağızlarından bunları itiraf etmekten de çekinmiyorlar. 

 Bizler bu kirli ilişkilerin, Mustafa Suphi ve Sabahattin Ali cinayetlerinden beridir devam ettiğini çok iyi biliyoruz. “Faili meçhul” cinayetlerden, gözaltında kaybetmelerden, katletmelerden ve işkencelerden biliyoruz. Kadınlara ve çocuklara karşı işlenen taciz, tecavüz ve cinayetleri normalleştiren, LGBTİ+ lara karşı kullandığınız nefret dolu, homofobik söylemlerinizden, İstanbul sözleşmesinin bir gecede kaldırılmasından ve bu suçları işleyenlere, mahkemelerin gösterdiği hoşgörüden biliyoruz.

Kürt halkının seçtiği belediyelere atadığınız kayyumlardan, halkın seçilmiş siyasetçilerine karşı aldığınız kararlardan biliyoruz. Devrimci-demokrat ve ilerici güçlere saldırılarınızdan, katletme, gözaltı ve tutuklama teröründen biliyoruz. 
Bizler bu kirli ilişkileri, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi katliamlarından biliyoruz. Beslediğiniz ve koruduğunuz katilleri çok iyi tanıyoruz. Silahlandırdığınız İŞİD barbarlığını da, Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu halklarına yaptığınız kıyımları da görüyoruz.

Dünya genelinde yaşanan Covid 19 pandemisini kapitalist sistem ve onun devletleri, işçilere ve emekçilere saldırı aracına dönüştürmüş durumda. Salgınla mücadele bahanesiyle işçilerin ve emekçilerin kazanılmış hakları birer birer gasp edilmeye çalışılıyor. İşten atılanların ve ücretsiz izne çıkarılanların sayısı on milyonları geçmiş durumda. 
Türkiye’de de durum bundan farklı değil. Bir maske dağıtımını beceremeyen, aşılamayı yapamayan devlet, patronların karlarını büyütmek için kanun üstüne kanun çıkarırken, işçilerin cebinden kestikleri vergileri, işsizlik fonu ve SSK paralarını hizmetlerine sunuyorlar. Yoksulluk nedeniyle yüzlerce kişi intihar ederken, devlet ve kurumları sahte büyüme rakamlarıyla toz pembe tablolar çiziyorlar.

Merkez Bankası’ndan “kaybolan” 128 milyar doları sermayedarlara aktarmaları yetmezmiş gibi, sorulan sorulara cevap verme gereği dahi duymuyorlar, soru sormayı yasaklıyorlar. 
Oysa çok iyi biliyoruz ki, söyledikleri her yalan bizim yaşamımızı daha da çekilmez hale getiriyor. Zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor ve makas her gün açılıyor. Yaşanan hak gasplarına karşı örgütlenen işçiler ve emekçiler ise Kod 29’un ve türevleri maddelerinden “ahlaksızlık-hırsızlık” suçlamalarıyla işlerinden atılıyorlar.

Yani sermayedarlar ve devleti, yolsuzluk, yozlaşma ve çürüme yaşarken, işçileri ve emekçileri ölüme terk ediyorlar. 
Sadece insanları değil, doğayı, denizi, ağaçları, hayvanları, yani geleceğimizi yok etmek istiyorlar. Tüm itirazlara rağmen Kanal İstanbul’u yapmayı dayatıyorlar. İnşaat şirketlerine ormanlarımızı ve dağlarımızı peşkeş çekiyorlar. İkizdere’de, Gürpınar’da, Kaz Dağları’nda, ya da çok övündükleri Boğaz Köprüsü, duble otoyollarda bir tek ağaç ve canlı bırakmadılar. Doğa da intikamını alıyor. Depremlerin, hastalıkların, afetlerin önüne geçilemiyor. Marmara Denizi’nin durumu ortada ve artık kinini kusuyor.
AKP, dinci-gerici yaşam tarzını tüm halka dayatıyor. Hamasi nutuklar atarken, var olan yasalara dahi uymuyorlar. AVM’ler, oteller açık tutulurken, küçük esnaf bir yılı aşkındır hiçbir devlet desteği görmeden yaşamaya çalışıyor. Yüz binlerce dükkan kapanmış durumda. Sözde yasakları “esnetme” kararları almalarına rağmen barlar ve cafe’lere sınırlama devam ediyor, alkol vb. satışı yasaklanıyor.

Kendileri salgının en yüksek noktada olduğu günlerde kongrelerini-konferanslarını toplarken, en ufak bir basın açıklamasını dahi yasaklıyor. Suçları defalarca kez ispatlanmış mafya liderleri serbest bırakılırken ve üstelik polis korumasında gezip yurtdışına çıkabiliyorken, bir tweetten dolayı insanlar evlerinde şafak operasyonlarıyla gözaltına alınıyor.

Ancak sermayenin tüm saldırılarına rağmen direnişleri engelleyemiyorlar. Onlarca yerde işçiler fabrikalarda, işyerlerinde direniyor. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri kayyum rektör Melih Bulu şahsında kayyumları hedefe çakıyorlar. Kadınlar, cinayetlerin ve katliamların önünü açan devlet saldırılarına karşı neredeyse her gün sokaklarda. Kanal İstanbul başta olmak üzere sermayeye peşkeş çektiğiniz tüm doğayı savunmak için İstanbul’da, İkizdere’de, Kaz Dağları’nda, Gürpınar’da köylüler ve halk, yaşam alanlarına sahip çıkıyor. Tüm faşist baskılarına rağmen kitleleri korkutmayı başaramıyorlar. 

Ve bizler, Türkiye, işçi ve emekçileri, ezilen hakları örgütlü mücadelemizi ve dayanışmamızı yükselterek, doğanın katledilmesine, kadın cinayetlerine, yaşamımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Bulunduğumuz her alanda haklarımıza sahip çıkacağız ve ezdirmeyeceğiz. Sizden adalet ve özgürlük bekleyen yok. Söyledikleri her şey yalan üstüne kurulu sermaye ve devletinin bize vereceği hiçbir şey yok. Adaleti, eşitliği ve özgürlüğü kendi mücadelemizle kazanacağız. Bugün ortaya dökülen pisliklerinizin hesabını soracak, bizden çaldıklarınızı alacağız. Sömürücü düzeninizi karşı bir aradayız! Birlikte örgütlenip birlikte değiştireceğiz!