Nurtaç Canan davasında ikinci duruşma görüldü: Sanık Ragıp Canan'ın tutukluluğuna devam kararı verildi

Vurulduktan sonra kendisini vuran erkeğin adını kanıyla yazan Nurtaç Canan’ın davasının ikinci duruşması görüldü. Tutuklu sanık Ragıp Canan’ın tutukluluğunun devamına karar verildi.18-02-2021 19:10

Boşanmak istediği erkek tarafından 5 el ateş edilerek yaralanan ve yere kendi kanıyla ‘Beni Ragıp vurdu’ yazan Nurtaç Canan’ın (49) davasının ikinci duruşması görüldü. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 4 Haziran 2020’de Nurtaç Canan’ın boşanmak istediği, valizini hazırlarken sanık Ragıp Canan’ın (46) bu duruma sinirlendiği belirtildi.

İddianamede sanık Ragıp Canan’ın müştekinin evden çıkmasını engellediği ve silahıyla Nurtaç Canan’a 5 el ateş ederken “Öleceksin, gebereceksin" dediği aktarıldı. Sanığın kadını yaralı halde bırakarak evi terk ettiği anlatılan iddianamede müştekinin de yerde yaralı yatarken kanıyla “Annem, babam hakkınızı helal edin, üzülmeyin. Beni Ragıp vurdu, kurtuldum" yazdığı kaydedildi.

‘BUNUN SUÇLUSU SENSİN’

 Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmadan önce Nurtaç Canan adliye önünde açıklamalarda bulundu. “İlahi adalete ve devletime güveniyorum. İnşallah hak ettiği cezayı alacak. Eğer bu çıkarsa, benim ve oğlumun baş belası olacak. Zaten dosyalar, hepsi önünde, hak ettiği cezayı bulsun inşallah. Hiçbir kadın, kocasının değişeceğini asla beklemesin. Hiç kimse değişmez, bekleme süreci sadece zaman kaybıdır. Ben çok afettim. Telefonlar açıyor, mektuplar yolluyor, bu süreçte beni etkilemeye çalışıyor. Ben ona oğlum için çok şans tanıdım ama ne yazık ki ağır bir şekilde bu süreçte tamamladım 23 yılımı" dedi.

Ragıp Canan’dan kendisini affetmesi için mektuplar aldığını söyleyen Nurtaç Canan, “Beni affet, yeniden başlayalım, barışalım, bir daha olmayacak, özür diliyorum' diyor. 'Bunun suçlusu sensin, sen gideceksin diye ben bunu yaptım, yoksa bu olmayacaktı, sen kendini hiç suçlamıyor musun' diyor. Oysa ki, tüm dünya bilsin, benim iki sebebim var. Bir aldatılmak, ikincisi de ailesi tarafından sürekli bir para akışı" diye konuştu.

‘KATİLİMİ YAZMAK İSTEDİM’

Ben kesinlikle öleceğimi düşündüm" diyen Canan, “Arkamdan kimse bunu kim yaptı, nasıl yaptı demesin, aramasın diye katilimi yazmak istedim. Ben oğlumun babası diyorum, eşim demiyorum artık. Ben bunu hak etmemiştim ki, hiçbir kadın hak etmiyor" diye konuştu.

‘EN ÜST SINIRDAN CEZAYI ALMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

Avukat Hilal Gözegen Coşkun, “Bugün, davamızın ikinci duruşması yapılacak. Önceki celsede zaten hem sanık hem Nurtaç hanım, hem de tanığımızın yani Nurtaç hanım ve sanığın oğlunun ifadeleri alınmıştı. Ve  Nurtaç Hanımın babasının ifadesi Mersin’de talimatla alınmıştı. Bu celsede karar çıkmasını beklemiyoruz açıkçası. Bu celseye dair en büyük talebimiz tabii ki tutukluluğun devam etmesi yönünde olacak. İlk celse ile bu celse arasında yapılan tutuk incelemelerinin hepsinde tutukluluğun devamına ilişkin karar çıktı. Bu celsede adli tıptan bir rapor alınabilmesi için Nurtaç Hanımın henüz mahkemeye sunulmayan bazı doktor raporlarını sunacağız . Buna binaen tekrar incelemeler yapılacak. Çünkü burada bizim istediğimiz şey yaralamadan ya da kasten öldürmeye teşebbüsten değil, tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüsten sanığın cezalandırılması. Bunun için uğraşıyoruz. En üst sınırdan cezayı alması için de elimizden gelen her şeyi yapacağız" diye konuştu.

TUTUKLULUĞUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Duruşma sırasında kendisine söz verilen tutuklu sanık Ragıp Canan “Eşimle aramızda namus meselesi gibi bir durum yoktu. Korkutmak amacıyla vurdum, pişmanım. Eşimden, sizden, herkesten özür diliyorum. İsteyerek olmadı. Eşim beni affetsin. Tutuklu olmam nedeniyle mağdurum.” Diyerek tahliyesini talep etti.

Sanığın avukatı da tahliye talebini yineleyerek müvekkilinin öldürme kastı olmadığını, yakın mesafeden mağdurun ayaklarına ateş ettiğini ve öldürme kastı olsaydı yakın mesafeden mağdurun öldürücü bölgelerine ateş edebileceğini söyledi. Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu tarafından müşteki Nurtaç Canan’ın vücudunda oluşan yaralarla ilgili hazırlanacak raporun beklenmesine karar verdi. Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.