Nuri Bilge Ceylan Onur Listesinde

Bu yıl 43.'sü düzenlenecek olan TIFF'in onur listesinde Türkiye'den Nuri Bilge Ceylan da bulunuyor.15-08-2018 20:06

"Oscar’ın habercisi" olarak nitelendirilen, bu yıl 43.'sü düzenlenecek Toronto Uluslararası Film Festivali (TIFF)'in ana programı açıklandı. Festivalin onur listesinde bulunan film yapımcılarının arasında Nuri Bilge Ceylan da bulunuyor.

NURİ BİLGE CEYLAN ONUR LİSTESİNDE

Programa göre 6 Eylül’de başlayacak festivalde bu yıl, efsane olarak kabul edilen 11 film yapımcısı onur listesinde bulunuyor. Bu kapsamda bu yıl İran’dan Jafar Panahi, Cezayir’den Merzak Allouache ve Türkiye'den de Altın Palmiye Ödüllü senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan listede yer alıyor.

'AHLAT AĞACI' İLE KATILACAK

Açıklanan "Master Program"a göre, Nuri Bilge Ceylan "Ahlat Ağacı" filmiyle, festivalin Kuzey Amerika Prömiyeri’nde sanatseverlerle buluşacak.

Festival, 6 Eylül’de yönetmen David Mackenzie’nin "Outlaw King" filminin gösterimiyle başlayacak ve 16 Eylül'e kadar devam edecek. Festivalin kapanışı ise Justin Kelly’nin "Jeremiah Terminator LeRoy" isimli filmiyle yapılacak. Sinema sektörünün en önemli organizasyonlarından biri olarak değerlendirilen TIFF'ta 300’ün üzerinde film ve belgesel gösterimi gerçekleştirilecek.