'Normalleşme' sürecinde AVM ve kuaförlerin çalışma saatlerine düzenleme

CNN Türk Ankara Temsilcisi Canova, "Şimdi AVM'ler için de buna yakın bir saatin belirlenmesi bekleniyor. Kuaför ve güzellik salonu gibi hizmetlerde de gece geç saatlere sarkmaması, daha kısıtlı bir saat üzerinden işlerini yapmaları öngörülüyor" dedi.05-05-2020 17:28

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, 'normalleşme' sürecinden sonra AVM ve kuaförlerin yeni çalışma saatleri hakkındaki bilgileri paylaştı. İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bugün (5 Mayıs) bir araya gelip çalışma saatleri ve uyulması gereken kurallar konusunda birçok kriter belirleyeceğini ifade eden Canova, sabah 8'den akşam 11'e kadar mesai olmayacağını belitti.

AVM'ler ve kuaförler 11 Mayıs'ta açılacak.

Kuralların henüz netleşmediğini dile getiren Canova, "Bugün öğleden sonra yapılması beklenen bir toplantı var. İçişleri, Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarının bürokratları bir araya gelecek ve çalışma saatlerinden uyulacak kurallara, randevu sistemine kadar birçok kritik başlık belirlenecek. Ortak kullanılan malzemeler... Kuaförler için tarak mesela... Kişiye özel mi olacak, müşteriler kendisi mi getirecek? Çok ince detaylı bir rehber göreceğiz" şeklinde konuştu.

ÇALIŞMA SAATLERİNDE YENİ DÜZENLEME

AVM ve kuaförlerin mesai saatlerine dair de bilgiler veren Canova, şunları söyledi:

"Sabah 8'den gece 10-11'e çalışabilecekler mi? Hayır, bunu net olarak söyleyebilirim. Yeni mesai saati belirlenecek, Bilim Kurulu'nun da tavsiyesi doğrultusunda. Tıpkı marketlerin yeni normali gibi. Marketler de sabah 9-akşam 9 çalışıyor artık. Eskiden akşam 10'a kadar çalışabiliyorlardı. Şimdi AVM'ler için de buna yakın bir saatin belirlenmesi bekleniyor. Kuaför ve güzellik salonu gibi hizmetlerde de gece geç saatlere sarkmaması, daha kısıtlı bir saat üzerinden işlerini yapmaları öngörülüyor. Çalışma devam ediyor, henüz netleşmedi. Netleştikten sonra usül ve kuralları göreceğimiz İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlanacak. Hijyen kurallarını da Sağlık Bakanlığı bir rehber haline getirecek ve meslek odalarına gönderilecek. Şuana kadar mesleklere ilişkin 11 ayrı rehber olduğu bilgisine ulaştım. Kuaför, berber, güzellik salonu için hazırlık yapılıyor."