Nöbet kulübesinde çocuğa cinsel istismar hakkında verilen karar bozuldu

Askeri lojmanlardaki nöbet kulübesinde 7 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmaktan yargılanıp beraat eden asker C.D. hakkında verilen karar bozuldu.29-12-2017 10:43

Erzincan’da, geçen yıl askeri lojmanlardaki nöbet kulübesinde komutan çocuğuna cinsel istismardan yargılanıp beraat eden C.D. (27) hakkında verilen karar istinafta bozuldu. Yerel mahkemenin verdiği kararı yanlış bulan Erzurum İstinaf Mahkemesi 3’üncü Dairesi, C.D.’ye ’çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Erzincan’daki askeri lojmanlarda 18 Mayıs 2016 tarihinde meydana gelen cinsel istismar olayında, kısa dönem askerlik yapan C.D., 13.00-15.00 saatleri arasında nöbet tutarken kulübeye çağırdığı 7 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Lojman bahçesinde çocuğun üzgün halde oturduğunu gören komşulardan S.Ç., yanına geldiği çocuğa ne olduğunu sordu. Burada konuşmak istemeyen çocuk, daha sonra ödevini almak için gittiği S.Ç.’nin evinde arkadaşı İ.Ç.’ye olayı anlattı.

İ.Ç. ise annesi S.Ç.’ye olaydan bahsetti. Komşu S.Ç.’nin, çocuğun ailesine cinsel istismar olayını anlatması üzerine gözaltına alınan asker C.D., tutuklanarak cezaevine konuldu. Yaklaşık 2 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen C.D. hakkında Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Suçunu kabul etmeyen C.D., "Çocuk yanıma geldi ve nöbetle ilgili bir şeyler sordu. Kendisine anlayacağı bir dilden cevap verdim. Nöbet defterine bakmak için içeri girdi. Kapı, hep açıktı ve ben telefonla konuşuyordum. Arkadaşı E. geldi ve birlikte gittiler. Böyle bir olay gerçekleşmedi" ifadeleriyle kendini savunmaya çalıştı.

İSTİNAF MAHKEMESİ, BERAAT KARARINI BOZDU

Sosyal inceleme uzmanı ve avukat eşliğinde ifadesi alınan çocuk ise arkadaşı İ.Ç.’yi beklediği sırada C.D.’nin kendisini içeri çağırdığını anlattı. Kulübenin kapısının önünde, bir süre C.D. ile konuştuktan sonra oradan uzaklaştığını belirten çocuk, "Olaydan sonra kaldırımda oturdum ve 'Asker ağabey, bunu bana niçin yaptı?' diye düşündüm" diye konuştu.

Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 6 Eylül 2016 tarihinde görülen karar duruşmasında C.D., ’çocuğun cinsel istismarı’ suçundan beraat etti. Mahkeme heyeti, cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun arkadaşı E.’nin olayı görmemesini, çocuğun yüzünde ’ben’ olduğunu söylemesine rağmen sanığın bensiz çıkmasını ve nöbet kulübesinin kapısının açık olmasını beraat gerekçeleri olarak gösterdi.

DHA'nın aktardığına göre; ailenin ve avukatların karara itiraz etmesi üzerine dosya, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nde yeniden görüldü. 3’üncü Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. İstinaf, üzerine atılı suçu işlediğine kanaat getirdiği C.D.’ye 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi. İstinaf Mahkemesi, gerekçeli kararında, cinsel istismara maruz bırakılmış çocuğun aşamalarda değişmeyen ve birbirini destekler beyanlarını, çocuk ve ailesi ile sanığın olay öncesi birbirlerini tanımamalarını ve iftira atmayı gerektirir bir nedenin olmadığını vurguladı. Sanığın, çocuğun iki kez nöbet kulübesine geldiğini kabul ettiğine dikkat çekilen kararda, şöyle denildi:

"Yetişkin kişilerin dahi kamuflajlı bir kişiyi teşhiste zorlanmaları muhtemelken, mağdurun sanığın soruşturma aşamasında kesin ve tereddütsüz bir şekilde kamuflajlı askerlerin içerisinde teşhis edip, ilk ifadesinde fiziksel özellikleriyle ilgili detaylı bilgiler vermesi, sadece ben kısmında yanıldığı, mağdurun yaşı itibariyle tek bir hususta yanılmasının normal olduğu, nöbet kulübesinin yüksekliği, camının filmle kaplı olması ve kapının önünde kum torbalarının bulunması nedeniyle dışarıdan içerinin görülmesinin mümkün olmaması, kapının yarı açık olması ve eylemin toplam süresi karşısında ilk derece mahkemenin gerekçelerine itibar edilmemiştir."

Ceza, Yargıtay tarafından onanırsa hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulan C.D., cezaevine yeniden girecek.