Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Nadia Murad açıklama yaptı

Nadia Murad ödülü "Bütün Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarıyla paylaşıyorum" dedi.05-10-2018 23:12

2018 Nobel Barış Ödülü, cinsel şiddettin savaşlarda bir silah olarak kullanılmasını engellemek amacıyla yürüttükleri çalışmalardan dolayı Kongolu jinekolog doktor Denis Mukwege ve Kürt insan hakları savunucusu, aktivist Nadia Murad'a verildi.

Ödülünü Kongolu doktor Denis Mukwege ile birlikte alan Nadia Murad, ödülü aldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada “Büyük onur duydum” dedi. Gazete Duvar’da yer alan haberde Murad’ın açıklamasındaki şu sözlerine yer verildi: “Bu ödülü bütün Iraklılar, Kürtler, azınlıklar ve dünya çapındaki cinsel şiddet mağdurlarıyla paylaşıyorum.”

NAİDA MURAD KİMDİR?

25 yaşındaki insan hakları savunucusu Nadia Murad, İslamcı terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılan ve esir kaldığı süre boyunca cinsel ve fiziksel saldırıya maruz kalmış binlerce Ezidi kadından biri. Murad, örgütün elinden kurtulduktan sonra Ezidi katliamının tanınması için mücadele vermişti.