Nilüfer Barajı alarm veriyor: Su seviyesi yüzde 5’e düştü

Bursa'nın en önemli su kaynağı olan Nilüfer Barajı'nda doluluk oranı yüzde 5'e düşerken, Doğancı Barajı’nda ise seviye yüzde 20’nin altına düşmüş durumda.07-01-2021 10:07

Türkiye’de yağışların mevsim normallerine göre düşük olması sebebiyle meydana gelen kuraklık Bursa’yı da ciddi oranda etkiledi. Bursa’nın su ihtiyacını karşılayan en önemli barajlardan Nilüfer Barajı’nda su seviyesi yüzde 5’e kadar geriledi.

Nilüfer Barajı’ndaki kuraklığı yerinde gidip inceleyen Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği üyeleri, yıllardır çevreyi korurken küresel iklim değişikliğinden dolayı bu hale gelmemek için mücadele ettiklerini belirtti. Barajdaki kuraklığı görüp endişeye kapılan Bursa halkı yağmur ve karın bir an önce yağmasını bekliyor.

'DOĞANCI BARAJI'NDA DA ORAN YÜZDE 20'NİN ALTINDA'

Nilüfer Barajı önünde açıklama yapan Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, “Bursa’nın en önemli su kaynaklarından biri olan Nilüfer Barajı’ndayız. Bu baraj kuraklıktan dolayı kurumuş, doluluk oranı ise yüzde 5 civarında. Bu barajın altındaki Doğancı Barajı’nda ise oran yüzde 20’nin altına düşmüş durumda'' dedi.

'SUYU VAHŞİCE KULLANAN SANAYİ KURULUŞLARI KAPATILMALI'

Demir, şöyle konuştu:

''Kuraklık bağıra bağıra ben geliyorum dedi. Biz dernek olarak ve dünyadaki uzmanlar hep söyledi; iklim değişiyor. Çok ciddi biçimde kuraklık olacak. Bursa’da bu zamana kadar bazı projelere karşı çıkarken şunu ifade ediyorduk. Biz karşı çıktığımız projede iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya dikkat çektik. Bizim yıllardır anlatmak isteğimiz aslında bunun olmaması içindi.

Bu durum bizim bile beklentimizden daha önce başladı. Biz demiştik diye övünmek istemiyoruz. Bu kuraklıktan hepimiz etkileniyoruz. Bundan sonra herkese çok ciddi görevler düşüyor. Sanayinin eski sistemle vahşi bir şekilde su kullanmasının önüne geçmemiz lazım. Artık kullandığı suyu tekrar kullanabilen sanayiye ihtiyacımız var. Suyu vahşice kullanan sanayi kuruluşları kapatılmalıdır. Bursa’da 23 tane sanayi bölgesi var.''