Nijerya'da, silahlı saldırılar nedeniyle bir haftada en az 120 kişi hayatını kaybetti

Nijerya'da, silahlı saldırılar nedeniyle bir haftada en az 120 kişinin hayatını kaybetti. Saldırıların birçoğu silahlı çeteler tarafından düzenlendi.04-10-2021 10:40

Batı Afrika ülkesi Nijerya'da, silahlı saldırılar nedeniyle bir haftada en az 120 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Niherya basınında yer alan haberlere göre, güvenlik sorunları nedeniyle 24 Eylül'den 2 Ekim'e kadar ülkenin farklı bölgelerinde silahlı saldırılar düzenlendi. Bu saldırılarda aralarında polis ve askerlerin de bulunduğu en az 120 kişinin öldüğü belirtilirken, çok sayıda kişi de yaralandı. Saldırılarda çok sayıda ev kundaklanırken, onlarca kişi de kaçırıldı.

Saldırıların birçoğunun ülkenin kuzeybatı ve kuzeydoğu bölgelerindeki silahlı çeteler tarafından düzenlendiği bildirildi.

ÇİFTÇİLER VE KABİLELER ARASINDA ÇATIŞMA

Nijerya'nın kuzeybatısında, zaman zaman hayvancılıkla meşgul olan Fulaniler ile çiftçilikle geçinen bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin kendilerine saldırdığını iddia ediyor. Fulaniler, otlattıkları hayvanlarını çiftçilerin çalmaya çalıştığını da öne sürüyor.

Silahlı çeteler de bu çatışmalardan yararlanarak saldırılar düzenleyerek bölge halkını rehin alıyor.