Nijerya'da bir ayda 41 kişi Lassa ateşi salgını nedeniyle yaşamını yitirdi

2020'nin başından bu yana 258 Lassa ateşi vakası tespit edilen Nijerya'da 41 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi.30-01-2020 13:42

Nijerya hükümeti, hayvanlardan insanlara geçen ve ölümcül olabilen Lassa ateşi salgını nedeniyle ülkede acil durum ilan etti.

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi'nden (NCDC) yapılan açıklamada, ülkede salgının her gün artması nedeniyle acil durum ilan edildiği ve salgınla mücadelede yeni çalışmalara başlandığı belirtildi. Açıklamada, ocak ayı başından beri ülkenin 19 eyaletinde 258 vaka tespit edildiği ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Öte yandan Nijerya Sağlık Bakanı Dr. Osagie Ehanire, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve çeşitli sağlık kurumlarıyla iş birliğinde tespit edilen vakaların ardından bölgelere sağlık ekipmanlarının gönderildiğini söyledi.

Mali, Togo, Gana, Liberya ve Sierra Leone gibi birçok Afrika ülkesinde görülen Lassa ateşine Nijerya'da ilk olarak 1969'da ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde rastlanmıştı. Fare dışkısıyla temas sonucu bulaşan hastalık, insandan insana geçebiliyor ve ölümcül kanamalı ateşe yol açıyor.