New York'taki 'Stop Erdoğan' ilanları hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, reklam ilanlarını veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. AKP Sözcüsü Çelik de reklamların 'FETÖ' tarafından verildiğini öne sürmüştü.04-03-2021 16:24

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, New York’ta dijital ekrana yansıtılan ‘Stop Erdoğan’ yazılı reklamlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York şehrindeki Times Meydanı’nda  ‘Advocates of Silenced Turkey’ adlı oluşum tarafından dijital ekrana “Stop Erdoğan” yazılı reklam yansıtıldı.

Reklama Twitter üzerinden tepki gösteren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, şu ifadeleri kullanmıştı:

FETÖ Terör Örgütü, Türkiye düşmanı bir ihanet şebekesidir. FETÖ, Türkiye’ye düşmandır, bu nedenle Cumhurbaşkanımıza düşmandır. Bu ihanet şebekesi, New York'ta ‘stop Erdoğan’ başlıklı yalan dolu ilanlarla Sn Cumhurbaşkanımızı hedef alarak ihanetlerine yeni bir sayfa ekledi.

Bu ihanet şebekesi Türkiye’yi durduramaz, Cumhurbaşkanımızın kararlı yürüyüşünü durduramaz. FETÖ ihanet planlarının önünde en büyük engel olarak Cumhurbaşkanımızı gördüğü için dünyanın her yerinde Erdoğan düşmanlığı yapıyor.

FETÖ terör örgütü Türkiye düşmanı tüm ihanet projelerinin gönüllü kölesidir. FETÖ yöneticileri tıpkı PKK gibi insanlık düşmanı ve Türkiye düşmandır. Bunların Cumhurbaşkanımıza saldırıları milletimize düşman oldukları içindir.

Cumhurbaşkanımızın arkasında milletimizin iradesi ve desteği var. FETÖ’nün arkasında ise Türkiye düşmanı şebekeler var. FETÖ ile mücadele milli bir seferberliktir. Cumhurbaşkanımızın dirayetli yönetimi ile bu terör ve ihanet şebekesi ile mücadele sonuna kadar sürecektir.

SORUŞTURMA AÇILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da reklam ilanlarını veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Amerika’nın New York eyaletindeki bir kısım caddelerde bulunan reklam panolarında: ‘STOP TRIPLED IN FEMICIDE ERDOGAN’S TURKEY’, ‘5,000 WOMEN +780 BABIES ARE POLITICAL PRISONERS IN TURKEY’ şeklinde ilanların verildiği, bu ilanların giderlerinin Türkiye’deki sessizler tarafından karşılandığı ve organize edildiğine dair videoların bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılması üzerine, yapılan paylaşımlar ihbar kabul edilerek reklam ilanlarını veren ve organize eden kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.