Nevşehir Valiliği'nden, Ulaş Bardakçı'nın isminin bir sokağa verilmesiyle ilgili açıklama

Ulaş Bardakçı’nın ismini ilçedeki bir sokağa verme yönünde aldığı karar hakkında hakkında Nevşehir Valiliği’den açıklama yapıldı.11-08-2020 23:04

Nevşehir Valiliği, THKP-C’li Ulaş Bardakçı’nın isminin bir sokağa verilmesi kararına ilişkin, 'bu tip kararların yürürlüğe girmesi için mülki idarenin onayı olması gerektiği' şeklinde bir açıklama yaptı.

Hacıbektaş Belediyesi’nin, 68 Kuşağı’nın önder isimlerinden, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) saflarında mücadele etmiş Ulaş Bardakçı’nın ismini ilçedeki bir sokağa verme yönünde aldığı karar hakkında hakkında Nevşehir Valiliği’den açıklama yapıldı.

Valilik, belediyeler tarafından alınan bu tip kararların yürürlüğe girmesi için mülki idarenin onayı olması gerektiğini söyledi.

Nevşehir Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada 'Hacıbektaş Belediyesi tarafından yasa dışı örgüt üyesi olan Ulaş Bardakçı isminin, Hacıbektaş ilçesinde bir sokağa verildiği yönündeki iddialara' ilişkin haberler yer almaktadır. Konu ile ilgili olarak Hacıbektaş Belediye Meclisince alınan sokak isim değişikliği kararının yürürlüğe girmesi için, 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 81. maddesinde 'Cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi ve beldeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin tespitine ilişkin kararlarda; belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğu, bunların değiştirilmesine ilişkin kararlarda ise meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı aranır. Bu kararlar mülkî idare amirinin onayı ile yürürlüğe girer' hükmü amir hükümdür. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi. (BirGün)