Nevin Yıldırım davası yeniden başlıyor

Kendisine defalarca tecavüz eden Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kalan Nevin Yıldırım’ın davası müebbet hapis cezasının bozulmasının ardından yeniden görülecek.01-01-2018 16:01

İleri Haber

Kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kalan ve müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım’ın davası 3 Ocak Çarşamba saat 14.00’te Isparta, Yalvaç Adliyesi’nde görülecek. 

KADINLARDAN ÇAĞRI

Kadınlar Isparta’nın Yalvaç ilçesinde görülecek duruşmaya katılım çağrısında bulundu:

“Nevin Yıldırım'ı tanıyor, maruz kaldığı erkek şiddeti karşısında hayatta kalmak için kendi adaletini aramak zorunda bırakılmanın ne demek olduğunu biliyoruz 

Yargıtay, Nevin Yıldırım’ın müebbet hapis cezasına çarptırılmasına yönelik kararı bozdu. Nevin Yıldırım'ın davası 3 Ocak'ta yerel mahkemede görülmeye başlanacak.

3 Ocak'ta 14.00'te Yalvaç Adliyesi'nde olacak duruşmada Nevin'in yanında olabilmek için belediyeden istediğimiz otobüsle duruşmaya hep birlikte gidiyoruz! 3 Ocak günü sabah 04.00'da İstanbul'dan Yalvaç'a doğru yola çıkıp duruşma bittikten sonra otobüsle yeniden İstanbul'a dönüyoruz.”

Öte yandan, kadınlar bugün saat 17.45'te sosyal medyada #BenDeNevin etiketiyle seslerini duyuracak.

2 Ocak Salı günü ise Kadıköy Süreyya Operası önünde Nevin Yıldırım için bir eylem gerçekleştirilecek.

DAVA SÜRECİ

Isparta’nın Yalvaç ilçesi Koruyaka köyünde 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012’de kendisine tecavüz eden 35 yaşındaki Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kalmıştı.

Nevin Yıldırım’ın ilk duruşması, 4 Kasım 2013’te görüldü.

Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Yıldırım hakkında hazırlanan iddianamede “tasarlayarak canavarca hisle kastan insan öldürme” iddiası yer aldı, “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası” istendi. Davanın 13. Celsesinde, 12 Ocak 2015 günü, savcı Osman Çabuk, ilk iddianamedeki “canavarca hisle” ibaresini çıkartarak, “tasarlayarak kasten adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet” istemiyle mütalaa verdi.

Bu mütalaa  “...köy halkı tarafından da Nurettin’le ilişkisinin konuşulması, Nurettin’in de istemesine rağmen Nevin’i yanında götürememesi üzerine, zor durumda kalan sanık Nevin’in, kendisini topluma ve ailesine karşı tecavüze uğradığına inandırmak gayesi ile 2010 yılından beri rızası ile ilişki yaşadığı ve kendisinden hamile kaldığı Nurettin’i tasarlayarak öldürdüğü kanaati” üzerine kuruldu.

Nevin’in “hiçbir şeyi gönüllü yaşamadım” ifadesi dikkate alınmadı, medya tarafından da tecavüz yok sayılarak ortada bir “gönül ilişkisi varmış” gibi yansıtıldı.

5 Mart 2015 tarihli son duruşma sonucunda, mahkeme Nevin Yıldırım'a müebbet hapis cezası verdi.

Nevin Yıldırım’ın temyiz duruşması Yargıtay’da görüldü. 25 avukatın yer aldığı duruşmada Yargıtay, yerel mahkemenin müebbet hapis cezasını bozmuştu.