Nebati’nin eşinin adı geçiyor: 'Arazi toplulaştırma' soruları

Nebati’nin eşinin adı geçiyor: 'Arazi toplulaştırma' soruları

Barış Atay, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

İleri Haber

Kırklareli'nde arazi toplulaştırma kararı alınan bölgelerde, Bakan Nureddin Nebati'nin eşi Özlem Nebati'nin de aralarında yer aldığı nüfuz sahibi kişi ve şirketlerin faaliyetlerine ilişkin bilgi ve iddialar, TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay tarafından Meclis'e taşındı. 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesi ve çevresinde alınan arazi toplulaştırma kararına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

12 Mayıs tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ve DSİ Genel Müdürlüğünce Yürütülen Hizmetler Hakkında Kanunun ek 9. Maddesi gereğince söz konusu bölgede arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verildiği kaydedilen önergede, arazi toplulaştırmanın "Ekonomik anlamda tarımsal faaliyetlerin sürdürülemediği şekilde parçalanan, dağılan, parseli bozuk şekillerde olan arazilerin; devlet eliyle ya da sahiplerinin talepleri üzerine tarım yapılabilmesi için şekillendirilmesi ve düzenlenmesi amacı taşıdığı" hatırlatıldı.

'KARARIN, NÜFUS SAHİBİ ŞAHIS VE ŞİRKETLERİN TALEBİ İLE ALINDIĞI İDDİA EDİLMEKTEDİR'

Söz konusu karara rağmen büyük şirketlerin bölgedeki faaliyetlerine ilişkin iddialar olduğu belirtilerek, "kararın uygulanacağı bölgede son yıllarda büyük şirketlerin yerli üreticilerden büyük ölçekli tarla-arsa alımları yaptığı, söz konusu kararın alınmasının kamu yararı olmasından öte bir kısım nüfus sahibi şahıs ve şirketlerin talebi doğrultusunda alındığı iddia edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin eşi Özlem Nebati'nin toplulaştırma kararı öncesi bölgeden büyük miktarda tarla alımı yaptığının bilindiği belirtilen açıklamada, "Ziya Organik Tarım adlı şirketin de toplulaştırma kararı öncesi bölgede birinci sınıf tarım arazileri aldığı tarafımıza gelen bilgiler arasındadır" denildi. 

'ÖZLEM NEBATİ'NİN EDİNDİĞİ MÜLK NE KADARDIR?'

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, bilgi ve iddiaların ardından Bakan Vahit Kirişçi'ye bölgede yaşananlara ilişkin 5 soru yöneltti.

1-) Arazi toplulaştırma kararının alınmasının kamu yararının aksine nüfuz sahibi kimselerin talebi doğrultusunda alındığı hususuna ilişkin bir soruşturma süreci başlatılmış mıdır?

2-) Kırklareli ili ve ilçelerinde Özlem Nebati ve Ziya Organik Tarım şirketlerinin 2015-2022 tarihleri arasında edindiği mülk ne kadardır?

3-) Son 7 yıl içerisinde küçük ölçekli tarım yapan köylü ile endüstriyel tarım yapan şirketler arasında tarla mülkiyetindeki değişim oranları nedir?

4-) Köylülerin yoksullaşmasıyla tarlalarını şirketlere satmak zorunda kaldığı bilinirken, bölge köylüsünün tarım ve hayvancılık yapması ve korunması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?

5-) Arazi toplulaştırma sürecine ilişkin bölgede keşif ve bilgilendirme süreçleri sağlıklı işletilmiş, köylünün itirazları ve kaygıları tutanak altına alınmış mıdır?