NATO'dan Savunma Bakanları Toplantısı öncesi Türkiye açıklaması

13-14 Şubat'ta gerçekleşecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi NATO Genel Sekreteri açıklama yaptı.12-02-2019 16:49

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin terörle mücadelede önemli bir müttefik olduğunu söyledi.

Yarın ve perşembe günü gerçekleşecek olan NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi konuşan Stoltenberg "Türkiye ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde iş birliği yapmasını memnuniyetle karşılıyorum. ABD ve Türkiye'nin NATO toplantılarındaki ikili görüşmelerde Suriye'de iş birliğini geliştirmeyi ele aldıklarını görüyoruz. Bunun yarınki toplantıda da olmasını bekliyoruz" dedi. 

Stoltenberg ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) tek taraflı olarak çekilme kararını desteklerken, Rusya'yı anlaşmayı ihlal etmekle suçladı. 

Bugün Anadolu Ajansı'nın NATO toplantısı öncesi yayınladığı bir haber de dikkat çekti. Haberde, Türkiye'nin, NATO Ortak Fonlarına geçen yıl 89,8 milyon avro katkı sağladığı söylendi. Halkın tazmin satış kuyruklarına girdiği bu dönem, NATO'ya verilen 540 milyon liraya yakın bu destek tepki çekti. 

Söz konusu haberde yer alan görsel Türkiye'nin NATO için yaptıklarını gösteriyor: