NATO'dan Afrin saldırısına destek açıklaması

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, Türkiye'nin güvenliğini koruma hakkı olduğunu söyledi.23-01-2018 19:42

Türkiye ziyareti sırasında Ankara'da NTV'ye açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, Türkiye'nin güvenliğini koruma hakkı olduğunu ancak Afrin harekatı sırasında tehditlere orantılı yanıt verilmesi gerektiğini söyledi.

Gottemoeller, "Türkiye, sınırlarında terör tehdidiyle en sık karşı karşıya kalan ülke ve bu korkunç tehditle mücadele ediyor. Suriye'deki Kürt silahlı oluşumlarından endişe duymak için meşru gerekçeler mevcut. Ancak tehditler ve bunlara verilen yanıtlar arasında dengeyi korumak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE NATO İÇİN ÖNEMLİ BİR İTTİFAK'

Gottemoeller, Türkiye ve ABD arasında yaşanan gerilimi de değerlendirdi.

Gottemoeller, "NATO, büyük bir aile ve üyeleri arasında bazen anlaşmazlıklar oluyor. Türkiye NATO için çok önemli ve İttifak'ın en eski üyelerinden biri. Üyelerimiz arasındaki tartışmaların çözülmesine bir aile olarak yardım edebiliriz. NATO müzakere masasında olacak ve Türkiye bu konuyu gündeme getirebilir" şeklinde konuştu.