NATO Zirvesi'nde YPG konuşulmadı, Türkiye geri adım attı

NATO Zirvesi'nde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı, "NATO, YPG'yi terör örgütü olarak kabul etmezse Baltık Planı'nın karşısında oluruz" açıklamasıyla ilgili herhangi bir gündem konuşulmadı. Türkiye, YPG’nin terör örgütü olarak tanımlanmamasına rağmen Polonya ve Baltık Planı’na destek verdi.05-12-2019 00:22

Londra'da yapılan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Zirvesi'nde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı, "NATO, YPG'yi terör örgütü olarak kabul etmezse Baltık Planı'nın karşısında oluruz" açıklamasıyla ilgili herhangi bir gündem konuşulmadı. Türkiye, YPG’nin terör örgütü olarak tanımlanmamasına rağmen Polonya ve Baltık Planı’na destek verdi.

Londra’da gerçekleştirilen liderler zirvesinde, son dönemdeki ayrışmalara rağmen ortak bir deklerasyon yayımlandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, basın açıklaması yaparak toplantıyı değerlendirdi. Stoltenberg, YPG/PYD konusunun zirvede görüşülmediğini ancak bu konuda görüş ayrılıklarının var olduğunu belirtti.

TÜRKİYE BALTIK PLANINA KARŞI OLAMADI

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, “NATO, YPG'yi terör örgütü olarak kabul etmezse Baltık Planı'nın karşısında oluruz” demişti. Türkiye, YPG’nin terör örgütü olarak tanımlanmamasına rağmen Polonya ve Baltık Planı’na destek verdi.

LİTVANYA CUMHURBAŞKANI NAUSEDA: TÜRKİYE HERHANGİ BİR TALEPTE BULUNMADI

Zirvenin ardından açıklama yapan Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Türkiye’nin Baltık Planı’nı desteklemek için herhangi bir talepte bulunmadığını açıkladı. Nauseda, "Kimse bizden bunun için bir talepte bulunmadı. Hepimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dayanışması için teşekkür ettik" ifadelerini kullandı.