NATO karargahında koronavirüs tespit edildi

NATO, Brüksel'de bulunan NATO karargahında görevli bir kişinin testlerinde koronavirüsün pozitif çıktığını duyurdu.09-03-2020 13:53

NATO, Brüksel'de bulunan NATO karargahında görevli bir kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde de NATO'nun Belçika'nın Mons kentindeki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı'nda (SHAPE) çalışan bir kişi ve ailesinde Kovid-19 tespit edilmişti.

Dünya Sağlık Örgütünün önerileri uyarınca NATO karargahında önleyici tedbirler alındığı, bazı grup toplantılarının bir süreliğine ertelendiği açıklanmıştı. 

NE OLMUŞTU?

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

Yeni tip koronavirüsten dünya genelinde şu ana kadar 105 binden fazla kişi etkilendi. Kovid-19 salgını nedeniyle şimdiye kadar 3 bin 500'den fazla kişi ise hayatını kaybetti.