NASA: Ay’ın güneş gören yüzeyinde ilk defa su bulundu

NASA, Ay’ın güneş gören yüzeyinde ilk defa su bulunduğunu duyurdu. Bu keşifle, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğinin mümkün olduğu ifade edildi.27-10-2020 09:52

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay’ın güneş gören yüzeyinde ilk defa su bulduklarını açıkladı. NASA’dan yapılan yazılı açıklamada, ”Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor” ifadesine yer verildi.

Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı. Ekip, suya özgü bir spektral izi tespit etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek için bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopu aracılığıyla keşiflerini yaptı.

'DEVRİM NİTELİĞİNDE'

Kızılötesi Astronomi Stratosfer Gözlemevi, Ay’ın güneşli yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Colorado Üniversitesi Astrofizik Profesörü Paul Hayne ve ekibi de NASA’ya ait bir uydu tarafından alınan kamera görüntülerini ve sıcaklık ölçümlerini kullanarak elde ettikleri sonuca göre, buz kütlelerinin yaklaşık 40 bin kilometrekare veya ay yüzeyinin kabaca yüzde 0.1’i oranında yer kapladığını duyurdu.

Hayne, “Daha önce keşfedilmeyen bu buz havuzlarından milyarlarcasını görüyoruz. Bu, buzu daha kolay çıkarmak için bir fırsat sunuyor. Ay’da astronotların ihtiyaç duyacağı şeyler açısından bunun devrim niteliğinde olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

AY YÜZEYİNE İKİ ASTRONOT GÖNDERİLMESİ PLANLANIYOR

Daha önce 26 Ekim’de Ay hakkında heyecan verici yeni bir keşfi açıklayacağını duyuran NASA, ‘'Artemis'’ adlı program çerçevesinde 2024’te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.